Biden’in ilk haber konferansı fırsat ve risk sunuyor – NBC News

WASHINGTON – Başkan Joe Biden, yönetiminin ilk haftalarında bir geçiş noktasında Perşembe günü basınla buluşacak.

İlk resmi Beyaz Saray haber konferansı sırasında 1,9 trilyon dolarlık Covid-19 yardım paketinin faydalarını duyuracağı kesin. Muhtemelen bundan devasa bir altyapı ve iklim değişikliği önlemi almaya yönelecek. Ve yönetiminin ABD-Meksika sınırındaki göçmenleri idare etmesi ve kitlesel silahlı saldırıları ele almak için yürütme yetkilerini kullanıp kullanmayacağı hakkında zor sorulardan kaçınamayacak.

Başkan Barack Obama’nın Beyaz Saray basın yardımcısı Ben LaBolt, “Eğer yapmak istemediğiniz haberlerin tavşan deliğinden aşağı inmek yerine temel mesajınızı sürdürebiliyorsanız, bu iyi bir basın toplantısıdır” dedi.

Biden için en büyük risk, farkında olmadan hiper disiplinli Beyaz Saray mesajlaşma makinesini devre dışı bırakabilmesidir. Ancak hükümette şeffaflık, dürüstlük ve yetkinlik vaat eden bir başkan için, tam bir televizyon ve yazılı medya yelpazesiyle bir değişim, Başkan Donald Trump’ın sık sık yaptığı, serbest bırakılan ve çoğu zaman yalanlarla dolu etkileşimleriyle bir tezat oluşturma fırsatı sunar. muhabirler.

Ana izleyici kitlesi halktır – Beyaz Saray yardımcıları elbette olaylarını kesecek ve bunları sosyal medyada dağıtacak – ancak Amerikalılar onun medya aracıları tarafından test edildiğini göreceği göreve başladığından beri ilk kez olacak. Bu şekilde, incelemeyi selefinden farklı bir şekilde ve daha dürüst bir şekilde ele alacağını göstermek için Biden’ın en önemli atışıdır.

16 Mart 2021 01:22

Howard Üniversitesi’nde profesör ve geçici dekan olan Tia Tyree, “Son yönetim ile ABD medyası arasındaki ilişkinin doğası gereği, Başkan Biden’ın medya temsilcilerine nasıl hitap edeceğine ilişkin üslubu ve yapıyı belirlemesi kritik derecede önemlidir,” dedi. Cathy Hughes İletişim Okulu.

Tyree, “İlk basın toplantısı, muhabirlere sadece kendisinin ve temsilcilerinin nasıl bilgi sunacaklarını, güncellemeleri sağlayacak ve başarıları paylaşacaklarını görmekle kalmayacak, aynı zamanda medyanın sorularını ele almalarına da yardımcı olacak,” dedi. “Bu basit ama gerekli değişim, son yönetimde kaybedilen güveni yeniden geliştirmeye yardımcı olacak şeydir.”

Trump, medyaya diğer modern başkanlardan daha erişilebilirdi, ancak yakınlık, görevdeki dört yıl boyunca samimiyet sağlamadı. Beyaz Saray’ın Güney Çimenindeki gayri resmi oturumlarda muhabirlerle sık sık konuştu ve koronavirüs salgınının ilk aşamalarında Beyaz Saray’da neredeyse günlük resmi medya brifingleri verdi.

İşler, kısmen Trump’ın önyargıya olan yakınlığından ve kısmen de medyayı kötülemenin, onu ülkenin kurumlarına karşı bir savaşın lideri yapan siyasi stratejinin merkezi bir unsuru olduğu için, genellikle acımasızdı.

Bir aday olarak Biden, Trump koronavirüse karşı mücadele hakkında yanlış bilgiler yayarken aylarca basın toplantısı yapmadan geçti. Başkanlığının ilk iki ayında bire bir röportajlar yaptı ve ara sıra medyayla kısa, gayri resmi görüşmeler yaptı.

Perşembe günkü basın konferansı, yemin ettiğinden beri çok çeşitli haber kuruluşlarından bir kerede ilk kapsamlı ızgaraları olacak. Biden formata alışkın. Sekiz yıl başkan yardımcısı olarak, sık sık muhabirlerle hem kamera önünde hem de kayıt dışı olarak konuştu ve meclis üyelerinin sürekli olarak muhabirlere açık olduğu Senato’da 36 yıl görev yaptı.

Beyaz Saray basın sekreteri Jen Psaki, Biden’ın hazırlıkları hakkında yorum talebine yanıt vermedi. LaBolt, bir başkanı medyayla tartışmaya hazır hale getirmek için oldukça standart bir operasyon prosedürü olduğunu söyledi. Süreç, cumhurbaşkanının, önüne çıkması muhtemel soruları hızlandırdığından emin olmak için bir brifing kitabını incelemesini ve ya gazeteci olarak poz veren personelden gelen soruları cevaplamayı ya da daha az resmi bir boğa oturumunda olası cevaplar üzerinde çalışmayı içerir.

Başkan George W. Bush’un Beyaz Saray basın sekreteri yardımcısı Tony Fratto, ilk 10 sorunun tahmin edilebilir olması gerektiğini söyledi. Biden ve yardımcıları, geçici gözaltı merkezlerindeki göçmen çocukların koşulları, Gordion göçmenlik politikasını ortadan kaldırmaya yönelik daha geniş yaklaşımı, altyapı faturası planları ve Covid-19 için aşı üretmedeki gecikmeler hakkında sorular sorulacağını biliyor.

Fratto bir e-postada, “Sorunlar genellikle son üç veya dört soruyla gelir – arka sıralarda muhabirlerden gelen gerçekten öngörülemeyen sorular, tüm gerekli ama açık günden haberlerin sorulup yanıtlanmasından sonra,” dedi Fratto bir e-postada . “Genellikle başkanın bira zirveleri için oturmasıyla sonuçlanan bu sorular!”

Chicago Sun-Times’tan Lynn Sweet, 22 Temmuz 2009’da birinci sınıf bir basın toplantısının 50. dakikasında, Obama’ya siyah bir Harvard profesörü olan Henry Louis Gates Jr.’ın polis memuru tarafından kırıldıktan sonra tutuklanması hakkında sorular sordu. kendi kilitli evine. Obama’nın cevabı, “Cambridge polisinin aptalca davrandığı” şeklinde bir formülasyonu içeriyordu ve bu da bir tepkiyi tetikledi. Beyaz Saray, Obama, Biden, Gates ve memurun katıldığı bir “bira zirvesi” kurdu.

Hiçbir şey olmasa bile, Biden muhtemelen bira zirvesi tuzağından kaçacak gibi görünüyor: O içki içmiyor.

Hala Biden’ı hazırlamaya çalışan Beyaz Saray yetkilileri için asıl gerilim noktası, mesajda kalmaya çalışan bir başkan ile onu konuşma noktalarının ötesine itmeye kararlı bir haber grubu arasındadır.

LaBolt, “Önemli olan, basın toplantısında sürmek istediğiniz mesaja uymak ve olabildiğince sık olarak o ana üsse geri dönmek,” dedi.