Biden, Perşembe günü kadar erken ilk 100 gününde 100 milyon Covid aşısı 'silaha vurma' hedefine ulaşacak – CNBC

Üst düzey bir yönetim yetkilisi NBC News'e verdiği demeçte, Başkan Joe Biden , görevdeki ilk 100 gününde 100 milyon Covid-19 aşı aşısı yapma hedefine ulaşmaya hazır olduğunu söyledi.

Yetkili, cumhurbaşkanının hedefe planlanan zamandan önce ulaştığını söyledi. Biden, yaklaşık 57 gün önce 20 Ocak'ta Amerika Birleşik Devletleri'nin 46. başkanı olarak yemin etti. Biden geçen hafta 60. günde hedefe ulaşmayı beklediğini söyledi.

Biden, Perşembe günü ilerleyen saatlerde aşıların durumu hakkında bir açıklama yapacak ve burada kilometre taşını tartışacak.

Sağlık uzmanları, başkanın 100 günde 100 milyon atış hedefinin ulaşılabilir bir ölçüt olduğunu söylüyor. Eski Başkan Donald Trump yönetiminde beklenenden daha yavaş bir sunumun ardından, ABD'deki aşıların hızı hızla arttı ve günde ortalama 2 ila 3 milyon aşı oldu.

Göreve başladığından beri Biden yönetimi, eyaletlerin aşı talebinin arzın üzerinde olduğundan şikayet ettikten sonra ABD'deki aşı dozlarının tedariğini artırmak için çalıştı.

Geçen hafta yönetim , Johnson & Johnson'ın Covid-19 aşısından 100 milyon ek doz satın alacağını açıkladı. Şirketin hükümetle Haziran ayı sonuna kadar 100 milyon doz sağlamak için halihazırda bir anlaşması olduğundan, anlaşma ülkenin J&J aşısı arzını ikiye katlayacak. Merck , J & J'nin Covid aşısının yapılmasına yardım ediyor.

İdare aynı zamanda ilaç üreticileri Pfizer ve Moderna ile birlikte 600 milyon doz için anlaşmalar yapıyor, bu da 300 milyon Amerikalıyı aşılamaya yetecek kadar, çünkü bu iki aşı üç ila dört hafta arayla iki aşı gerektiriyor.

Biden, bir hafta önce yaptığı açıklamaya göre, eyaletleri 18 yaş ve üstü tüm yetişkinleri 1 Mayıs'a kadar aşılara uygun hale getirmeye yönlendiriyor. Yönetim Mayıs ayında, insanların yakındaki aşı yerlerini bulmalarına yardımcı olmak için bir web sitesi açacak ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, aşılananlar için sağlık ve güvenlik konusunda yeni bir rehber yayınlayacak.

Aşıların hızı artıyor olsa da, yönetim hala başka bir sorunla karşı karşıyadır: Aşıda tereddüt .

Klinik araştırma verileri, aşıların güvenli ve oldukça etkili olduğunu gösterse de, Aralık ayında ABD'de ankete katılan yetişkinlerin yarısından biraz azı, CDC'den yapılan bir araştırmaya göre, aşı olma olasılıklarının çok yüksek olduğunu söyledi.

Kamu görevlileri de J & J'nin atışlarını dağıtmakla ilgili öngörülemeyen bir sorunla karşılaşıyor. J & J'nin aşısı, özellikle ağır hastalık ve ölüme karşı oldukça etkili bir aşı olmasına rağmen, etkinlik oranı Pfizer ve Moderna'nınkinden daha düşüktür ve sonuç olarak bazı Amerikalılar tarafından daha düşük olarak algılanmaktadır.

Yönetim ayrıca yeni, ortaya çıkan varyantların tehdidiyle de karşı karşıyadır. CDC, B.1.1.7 varyantının ilk olarak Birleşik Krallık'ın bu ayın sonunda veya Nisan başında ABD'de baskın tür haline gelmesinin beklendiğini belirlediğini söyledi. British Medical Journal'da yayınlanan bir araştırma, yüksek derecede bulaşıcı suşun, önceki suşlara göre Covid-19'dan% 64 daha yüksek ölme riski ile ilişkili olduğunu buldu.

Beyaz Saray Baş Tıp Danışmanı Dr. Anthony Fauci de dahil olmak üzere üst düzey sağlık yetkilileri, virüsün konakçılara bulaşıp çoğalamazsa mutasyona uğramayacağını söyleyerek Amerikalıları olabildiğince çabuk aşı olmaya çağırıyor.

Düzeltme: Bu haberin başlığı, Başkan Joe Biden'in görevdeki ilk 100 gününde 100 milyon Covid aşısı yaptırma hedefinin Perşembe günü kadar erken karşılanacağını yansıtacak şekilde güncellendi.