Biden, Meksika'yı Göçü Durdurmak İçin Daha Çok Şey Yapmaya Çağırıyor – The New York Times

MEKSİKA ŞEHRİ – Meksika'ya göre, Biden yönetimi Meksika'ya Amerika Birleşik Devletleri'ne gelen göçmen akışını durdurmak için sessizce baskı yapıyor ve Meksika'yı Amerikan makamları tarafından sınır dışı edilen daha fazla aileyi almaya ve Guatemala ile güney sınırında yaptırımı artırmaya çağırıyor. yetkililer ve diğerleri tartışmalar hakkında brifing verdi.

Başkan Biden, eski Başkan Trump'ın imza niteliğindeki göçmenlik politikalarından bazılarını ortadan kaldırmak , bir sınır duvarının inşasını durdurmak, sınırda çocukların hızla sınır dışı edilmesini durdurmak ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki milyonlarca göçmen için vatandaşlığa giden bir yol önermek için hızla harekete geçti.

Ancak, Bay Trump'ın gündeminin temel unsurlarından birine bağlı kalıyor: Amerika Birleşik Devletleri'ne giden bir insan dalgasını dizginlemesi için Meksika'ya güvenmek.

Meksikalı'ya göre, göçmenlerin artmasını ve Amerikan ajanlarının 20 yıl içinde sınırda en çok tutuklanmalarını bekleyen Biden, bu ay yaptığı bir görüntülü görüşmede Meksika Başkanı Andrés Manuel López Obrador'a sorunu çözmeye yardımcı olmak için daha fazla şey yapılıp yapılamayacağını sordu. yetkililer ve başka bir kişi görüşme hakkında bilgi verdi.

Üst düzey bir Meksikalı yetkili, iki cumhurbaşkanının ABD'nin Meksika'ya fazla aşı arzının bir kısmını gönderme olasılığını da tartıştığını söyledi. Meksika, Biden yönetiminden, Amerika Birleşik Devletleri'nde kullanımı onaylanmamış olan AstraZeneca aşısının dozlarını göndermesini alenen istedi.

Meksikalı yetkililer, aşıların güvence altına alınmasına yönelik çabaların göç müzakerelerinden ayrı olduğunu iddia ediyor. Ancak, dünyanın en ölümcül koronavirüs salgınlarından birine maruz kalan Amerika Birleşik Devletleri ile Meksika arasındaki ilişkilerin, güneydeki bir doz sevkiyatıyla güçlendirileceğini kabul ediyorlar.

Meksika Dışişleri Bakanlığı Kuzey Amerika bölgesi genel müdürü Roberto Velasco yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki göç ve aşı ilişkisine atıfta bulunarak "Her iki hükümet de düzenli, güvenli ve düzenli bir göç sistemi temelinde işbirliği yapıyor" dedi. .

Ancak aşılar için herhangi bir teminat olmadığını söyledi: "İki ülkemiz ve bölgemizin yararına daha insani bir göç sistemi ve COVID-19'a karşı gelişmiş bir işbirliği aradığımız için bunlar iki ayrı konu."

Bir Biden yönetim yetkilisi, Meksika ile yapılan görüşmeler hakkında yorum yapmayı reddetti, ancak her iki ülkenin de temel nedenlerini ele alarak göçü azaltmak gibi ortak bir hedefi paylaştıklarını ve sınıra akan insan akışını durdurmak için yakın bir şekilde çalıştıklarını söyledi.

Aşılar konusunda bir Beyaz Saray yetkilisi, Amerika Birleşik Devletleri'nin AstraZeneca aşısının dozlarını Meksika ve Kanada'ya nasıl sağlayacağını değerlendirdiğini söyledi.

Hükümet yetkililerinden biri, Meksika'nın Guatemala ile güney sınırındaki varlığını Orta Amerika'dan gelen göçü caydırmak için artırmayı kabul ettiğini söyledi ve yerel Meksikalı yetkililer, ülkelerinin ABD ile kuzey sınırındaki göçmenleri durdurma çabalarını son zamanlarda hızlandırdığını söyledi. yanı sıra.

Ancak, Meksika'nın göçü denetleme taahhüdünün – göç durdurulmadıkça tüm Meksika mallarına karşı gümrük vergisi tehdidini kullanan Bay Trump'ın temel talebi – Trump yönetiminin azalan aylarında işaretlenmiş olabileceğine dair işaretler de var.

Meksika hükümetinin rakamlarına ve insan haklarını savunan bir araştırma kuruluşu olan Latin Amerika Washington Ofisi tarafından derlenen verilere göre, geçen yılın Ekim-Aralık ayları arasında, Meksika tarafından yakalanan Orta Amerikalıların sayısı azalırken, Amerikan ajanlarının tutuklamaları arttı.

Latin Amerika Washington Ofisi'nde sınır güvenliği uzmanı Adam Isacson, "Giden Trump yönetiminin gümrük vergilerini yeniden tehdit etme olasılığı düşüktü, bu nedenle Meksika'nın varsayılan düşük tutukluluk durumuna geri dönmesi için bir teşvik vardı" dedi.

Biden yönetiminin göçe karşı daha fazlasını yapma çağrısı Meksika'yı zor durumda bıraktı. Bay Trump, Meksika'yı sınırı askerileştirmeye güçlü bir şekilde silahlandırırken, bazı Meksikalı yetkililer, onun sert politikalarının zaman zaman göçmenleri kuzeye gitme girişiminden caydırarak yüklerini azaltmaya yardımcı olabileceğini savunuyor.

Yetkililer ve analistler, Bay Biden'ın yoluna devam etmek için gümrük tarifelerine başvurma olasılığının düşük olduğunu söylüyor. Ama şimdi Meksika'dan göçmen artışına karşı durması isteniyor – Biden yönetimi ise Amerika Birleşik Devletleri'nin göçmenlere daha sıcak baktığının sinyalini veriyor.

Washington, DC'de yerleşik bir göçmenlik danışmanı olan Cris Ramón, "İyi adamlara benziyorlar ve Meksikalılar kötü adamlara benziyorlar" dedi.

"Tüm olumlu insani politikalar Biden yönetimi tarafından yapılıyor." Bay Ramón ekledi, "ve sonra Meksikalılar kirli işlerle baş başa kalır."

Bay López Obrador, göçmenleri sığınma evlerinde barındırma kapasitesini artırmanın bir yolunu bulmaya çalışıyor, ki bunlar da tıka basa patlıyor. İç güvenlik sekreteri Alejandro Mayorkas Salı günü yaptığı açıklamada , “Meksika ile birlikte sınır dışı edilen aileleri kabul etme kapasitesini artırmak için çalıştığını” söyledi.

Ocak ayında yürürlüğe giren bir Meksika yasası, yetkililerin göçmen aileleri ve çocukları gözaltı merkezlerinde tutmasını yasaklıyor ve sığınma evlerinde yer olmaması büyük bir sorun haline geldi .

Chihuahua eyaletinin göç çabaları hükümetinin baş koordinatörü Enrique Valenzuela, "Sığınma evleri neredeyse çökmek üzere," dedi.

Chihuahua'daki yerel yetkililer ve barınak operatörleri, Meksika ve Amerikan yetkilileri arasındaki koordinasyonun bozulduğunu söylüyor. Trump yönetiminin son yıllarında Amerikalı yetkililer, göçmenleri sınır ötesine sürmeden önce Meksikalı meslektaşlarına bildirimde bulunacak ve iyi kadrolu sınır kontrol noktalarında geçişleri düzenleyeceklerini söylüyorlar.

Biden yönetimi altında, diyorlar ki, Gümrük ve Sınır Devriye görevlileri artık göçmenleri en belirsiz, personel yetersiz kontrol noktalarından bazılarına yatırıyor ve Meksikalı meslektaşlarını Amerika Birleşik Devletleri'nden gelen düzinelerce göçmen keşfettiklerinde karışmaya bırakıyorlar.

Ciudad Juárez'deki yerel hükümet yetkilileri ve sığınak operatörleri, Meksika'nın kuzey sınırı boyunca göçmenleri yakalamak ve sınır dışı etmek için operasyonları aradığını söylüyor. İki kişi, neredeyse her gün, Meksikalı yetkililerin, tespit edilmekten kaçınmak için yere çömelen göçmenlerle birlikte, ailelerle dolu minibüsleri ve çiftlik hayvanları taşıyan kamyonetleri durdurduğunu söyledi.

Meksika'nın baskıyı sürdürmeye istekli olmasının bir nedeni, uzun süredir insanları kuzeye göndermiş bir ülke olmasına rağmen, Orta Amerikalı göçmenlere karşı çok fazla kızgınlık olmasıdır.

2019'un ilk yarısında Meksika Ulusal Göç Enstitüsünü yöneten Tonatiuh Guillén, "Göçmen akışlarına karşı sahip olduğumuz olumsuz tutumların seviyesi arttı, bu nedenle politik bir maliyet olmayacak" dedi. Ancak Trump ile hiçbir şey için pazarlık yapmadık – onlara çok şey verdik ve bize hiçbir şey geri vermediler ”diye ekledi Bay Biden ile stratejinin farklı olması gerektiğini savundu.

Bay López Obrador, Bay Trump yönetimi altında Meksika ile yaşanan kamuoyundaki gerginliklere rağmen, Biden yönetimine karşı temkinli davrandı ve işçi hakları veya çevre gibi iç meselelere müdahale etmenin daha istekli olabileceğinden endişelendi.

Bunun yerine, bazı Meksikalı yetkililer, hükümetinin ABD'yi, bu ülkeleri harap eden iki kasırganın ardından Honduras ve Guatemala'ya insani yardım göndererek Orta Amerikalıları göç etmekten caydırmaya zorladığını söylüyor ve birçok uzman, daha da fazla insanı göçe ittiğine inanıyor. .

Meksikalı yetkililer ayrıca Amerika Birleşik Devletleri'nden, daha fazla Honduraslı ve Guatemalalıyı Amerika Birleşik Devletleri'nde yakalanan daha fazla Honduraslıyı ve Guatemalalıyı Meksika'ya salıvermek yerine doğrudan kendi ülkelerine göndermesini istedi, bu da onların sınırı tekrar geçmeyi denemelerini daha da zorlaştırdı.

Göçle ilgili müzakereler, Meksika'nın ABD'den fazla aşı talebinden ayrı bir yolda olabilirken, Meksika'da bunlara olan ihtiyaç açıktır.

Meksika'da, dünyadaki üçüncü en yüksek ölüm oranı olan virüsten yaklaşık 200.000 kişi öldü ve ülke, nüfusunu aşılamada nispeten yavaş kaldı. Bu, partisi Haziran ayında cumhurbaşkanının yasama organının kontrolünü elinde tutup tutmayacağını belirleyecek olan önemli seçimlere giden Bay López Obrador için potansiyel bir siyasi risk oluşturuyor.

Washington'daki Göç Politikası Enstitüsü başkanı Andrew Selee, "Meksika'nın ekonomisini canlandırmak ve sağlık krizinden çıkmak için aşı almak için ABD'nin işbirliğine ihtiyacı var" dedi. "Dolayısıyla, iki ülkenin açık tehditler yerine uyumlu çıkarlara dayalı anlaşmalara varmaları için yer var."

Zolan Kanno-Youngs ve Michael D. Shear Washington, DC'den katkıda bulunan raporlama