Biden, Kongre'yi Asyalı Amerikalılara yönelik şiddete yanıt olarak nefret suçu yasasını geçirmeye çağırıyor – CNBC

Melissa Min (L), bir yıl önce koronavirüs salgınının başlamasından bu yana topluma yönelik artan saldırıların ardından, 17 Mart 2021, Philadelphia, Pensilvanya, ABD'de oğlu James ile Asya Amerikan toplumuyla dayanışma içinde bir nöbet tutuyor.

Rachel Wisniewski | Reuters

CNBC Politika

CNBC'nin politika kapsamının daha fazlasını okuyun:

Biden yaptığı açıklamada, "Nedenini henüz bilmiyor olsak da, geçen hafta söylediğim gibi, ulusumuzu uzun süredir rahatsız eden cinsiyet temelli ve Asya karşıtı şiddetin devam eden krizini mümkün olan en güçlü şekilde kınıyoruz." Dedi.

Onay, 34 yıldır ilk kez Asyalı Amerikalılara yönelik şiddet konulu bir kongre oturumundan bir gün sonra da geldi.

Biden ve birkaç milletvekili ve aktivist Perşembe günkü duruşmada Kongre'ye bu ayın başlarında Temsilci Grace Meng, DN.Y. ve Senatör Mazie K. Hirono, D-Hawaii tarafından sunulan nefret suçu yasasını geçirmesi için baskı yaptı.

Senatör Mazie Hirono, D-Hawaii, 22 Şubat 2021 Pazartesi günü Başsavcı adayı Merrick Garland'ın Senato Yargı Komitesi onay oturumunda görüldü.

Tom Williams | CQ-Roll Call, Inc. | Getty Images

Savunuculuk grubu tarafından Salı günü yayınlanan Stop AAPI Hate tarafından yapılan bir çalışmada, 19 Mart 2020 ile 28 Şubat 2021 arasında Asyalı Amerikalılar ve Pasifik Adalılarına karşı 3795 nefret vakası rapor edildi.

Olaylar, diğer önyargı biçimlerinin yanı sıra sözlü hakaretleri, fiziksel saldırıları, işyerinde ayrımcılığı ve çevrimiçi tacizi içerir. Olayların çoğu, 2020'den geriye dönük olarak rapor edildi.

Grup, çetenin, Asya kökenli Amerikalıların ülke genelinde yaşadığı nefret olaylarının sayısının yalnızca bir kısmını temsil ettiğini vurguluyor.

Kongre duruşması sırasında bazı siyasi liderler ve savunucular, nefret suçu yasasının Asyalı Amerikalıların deneyimlediği tüm nefret türlerini mutlaka ele almadığını belirttiler.

Georgia eyaleti temsilcisi Bee Nguyen Perşembe sabahı Atlanta'da düzenlenen bir basın toplantısında şunları söyledi: "Nefret suçu yasaları önleyici değildir. Sonrasında savcılık aracı olarak kullanılırlar."

Nefret suçlarının kovuşturulması, kolluk kuvvetlerinin olayların ırksal nedenlerle gerçekleştiğine dair kanıt bulmasını gerektirir.

D-Tenn'den Temsilci Steve Cohen, "Son Asya karşıtı olayların birçoğu nefret suçunun yasal tanımına uymasa da, yine de bu saldırılar Asya Amerikan toplumlarında kabul edilemez bir korku ve terör ortamı yaratıyor" dedi. Ev işitme.