Biden, Atlanta Spa Çekimlerinden Sonra Asyalı-Amerikalı Liderlerle Buluşacak – The Wall Street Journal

WASHINGTON — Başkan Biden'in, başlangıçta Covid-19 teşvik tanıtım turunun bir parçası olarak planlanan Cuma günü Atlanta'ya yaptığı gezi, bu hafta bölgede meydana gelen silahlı çatışmalarda Asya kökenli altı kadın da dahil olmak üzere sekiz ölü kaldıktan sonra farklı bir ton alacaktır.

Bay Biden ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris , Gürcistan ikinci turlardaki bir çift zaferin Demokratlara Senato'nun kontrolünü vermesinden iki ay sonra geçen 1.9 trilyon dolarlık paketi kutlamayı planladı. Şimdi, Asyalı-Amerikalılara yönelik şiddet ve seçmen erişimi konusunda partizan savaş alanıyla ilgili ulusal bir tartışmanın odak noktası haline gelen bir eyalette Asyalı-Amerikalı liderlerle buluşmayı planlıyorlar.

Başkan ve başkan yardımcısı Cuma sabahı Washington'dan Atlanta'ya doğru yola çıktı.

Basın sekreteri Jen Psaki, Bay Biden'in "Gürcistan'daki ve ülke çapındaki AAPI topluluğuna desteğini sunacağını ve yabancı düşmanlığı, hoşgörüsüzlük ve nefretle mücadele konusundaki kararlılığından bahsedeceğini" söyledi. Bay Biden, federal binalarda kurbanların onuruna yarı personele bayrakların çekilmesini emretti. Ayrıca Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinde Covid-19 hakkında bir brifing alacak.

Çatışmaların nedeni belirlenemedi, ancak kurbanların çoğunun etnik kökenleri, birçok Asyalı-Amerikalının dışkılanmasına neden oldu. İlk olarak Çin'de ortaya çıkan Covid-19 salgınının başlangıcından bu yana bazı ABD şehirlerinde Asyalı Amerikalıları hedef alan nefret suçları raporları arttı.

Bay Biden Çarşamba günü tweet attı: “Nedeni henüz bilmiyoruz, ancak bildiğimiz şey, Asya-Amerikan topluluğunun bu gece çok büyük bir acı hissettiği. Topluma yönelik son saldırılar Amerikalı değil. Durmalılar. "

Atlanta bölgesindeki masaj salonlarında yapılan üç silahlı çatışmada, çoğu Asya kökenli kadın olan sekiz kişi hayatını kaybetti. Polis bir şüpheliyi tutukladı ve teşhis etti. Fotoğraf: Robin Rayne / Zuma Press

Başkanla görüşmelerde yer alacak olan Demokrat ve birinci nesil Çinli-Amerikalı Eyalet Senatörü Michelle Au, Bay Biden'ın Asyalı-Amerikalılara yönelik şiddete odaklanmasının önemli olduğunu söyledi.

İlk Asyalı olan Bayan Au, "Dünyanın en güçlü adamının onun hakkında dürüstçe konuşması ve daha önce kimsenin yapmadığı bir şekilde ona ışık tutması gerçeği, birçok insan için inanılmaz derecede önemli" dedi. Georgia Eyalet Senatosu'na Amerikalı kadın seçildi.

Federal Soruşturma Bürosu, soruşturmasında yerel kolluk kuvvetlerine yardım ettiğini söyledi. FBI Direktörü Christopher Wray Perşembe günü NPR'ye verdiği demeçte, "neden şu anda hala soruşturma altındayken, güdünün ırksal olarak motive edilmiş gibi görünmediğini" söyledi.

Adalet Bakanlığı vurulmalarla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı. Bay Biden yönetimindeki departman, özellikle Asya-Amerika ve Pasifik-Adalı topluluklarına karşı nefret suçlarını soruşturmanın ve kovuşturmanın bir öncelik olduğunu söyledi. Nefret suçu vakaları genellikle zorlayıcıdır çünkü federal hükümetin bir şüphelinin öncelikle mağdurların ırkına veya dinine yönelik nefretle motive olduğunu kanıtlaması gerekir.

Çekimler, kongre Demokratlarının silah yasaları üzerinde bir tartışma başlatmaya çalıştığı sırada geldi ve Meclis, geçtiğimiz günlerde, son Kongrede bloke edilen bir çift silah kontrol yasasını onayladı. Başkan, silah yasalarında kapsamlı değişiklikler yapma sözü üzerine kampanya yürütürken, henüz bir plan teklif etmedi . Bayan Psaki Perşembe günü bir teklif için bir zaman çizelgesi sunmadı, ancak Bay Biden'ın konuya "bağlı" olduğunu söyledi.

Başkanın Gürcistan ziyareti, oy kullanma erişimi konusunda büyüyen bir mücadeleye de ışık tutabilir. Eyaletteki demokratlar, Gürcistan Cumhuriyetçilerinin önerdiği ve postayla oylamaya şart veya kısıtlamalar getirecek yasa tasarılarının Demokrat oyları bastırma ve sistemi GOP'un lehine oyun oynama girişimleri olduğunu söylüyorlar. Cumhuriyetçiler, oylama sürecine olan inancı artırmaya çalıştıklarını söylüyorlar.

Önümüzdeki yıl eyalette rekabete dayalı bir valilik yarışının yanı sıra Senato yarışması bekleniyor.

Washington'daki demokratlar, eyaletteki seçmen kimlik gerekliliklerini geçersiz kılma ve geçen yılki seçimlerde yaygın olan posta yoluyla yapılan yaygın oylamayı kalıcı hale getirme etkisine sahip yasaları destekliyorlar.

Başkan Yardımcısı Kamala Harris ile bağları koparabilen Senato'da mevzuatın kaderi belirsiz. Bazı Demokratlar, oylamada yapılan değişikliklerin yanı sıra diğer önceliklerin de geçmesi için haydut olarak bilinen çoğu yasayı ilerletmek için 60 oy gerektiren kuralları değiştirmeyi savundular.

Yeni seçilen Senatör Raphael Warnock (D., Ga.) Perşembe günü MSNBC'de "oy haklarının haydutluktan daha büyük olduğunu" söyledi.

Bay Biden, bu haftanın başlarında, senatörlerin mevcut olması ve faturaları bloke etmek için yerde konuşması şartını geri getirmeyi desteklediğini söyledi. Senato Azınlık Lideri Mitch McConnell (R., Ky.), Senatoyu durma noktasına getirmekle tehdit ederek, haydutluktaki değişikliklere şiddetle karşı çıktı.

Kongre, Amerikalılara ekonomik bir destek sağlayan 1.9 trilyon dolarlık Covid-19 yardım tasarısını geçti. WSJ'den Gerald F. Seib, faturada ne olduğunu ve bunun Biden yönetimi için neden önemli olduğunu açıklıyor. Fotoğraf çizimi: Laura Kammermann

Beyaz Saray, Bay Biden'in Cuma günü, seçmen kayıt grubu Fair Fight Action'ı kuran Gürcistan Demokrat vali adayı Stacey Abrams ile Cuma günü görüşmeyi planladığını söyledi. Planlar ilk olarak Associated Press tarafından bildirildi.

Bazı Demokratlar, Gürcistan Cumhuriyetçilerinin önerdiği oylama değişikliklerinin, Bay Biden'in Kasım seçimlerinde eski Başkan Donald Trump'ı az farkla mağlup ettiği eyaletteki partilerinin son kazanımlarını silebileceğinden korkuyor.

Eski bir Demokrat kongre adayı ve stratejisti olan Nabilah Islam, Atlanta banliyölerindeki Gwinnett İlçesindeki Asyalı-Amerikalı seçmenlerin Bay Biden için eyaleti tersine çevirmede ve Demokratların Senato ikinci turlarını kazanmasına yardım etmede kilit rol oynadığını söyledi. Washington'daki Demokratlar için "Kesinlikle, gidebilecekleri kadar sert gitmelerine ihtiyacımız var" dedi. "Haydutları sona erdirmeliyiz."

Eski Hükümet Nathan Deal'ın sözcülüğünü yapmış bir GOP stratejisti olan Brian Robinson, Bay Biden'ın oy verme gibi konulara nasıl yaklaştığı konusunda dikkatli olması gerektiğini söyledi. "Çok ileri giden bir solcu cumhurbaşkanlığı, Cumhuriyetçilere 2022 açısından bile, bu seçmenlerin bir kısmını geri almak ve Cumhuriyetçilerin Gürcistan'da gördüğü azınlık kazanımlarını inşa etmek için Gürcistan'da bir açılış sağlayacaktır" dedi.

Catherine Lucey için yaz catherine.lucey@wsj.com de ve Tarini Parti'nin Tarini.Parti@wsj.com

Telif Hakkı © 2020 Dow Jones & Company, Inc. Tüm Hakları Saklıdır. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8