Biden, ABC News özel röportajında Cuomo, Putin, göçmenler ve aşı hakkında konuşuyor – ABC News

'Tanrı'ya karşı dürüstüm, aşı tartışmalarının dışında siyasetimiz olduğunu düşündüm'

Biden, Stephanopoulos'a COVID-19 aşılarının hala bu kadar siyasallaşmış olmasına şaşırdığını söyledi.

"Bu aşı konuşmasından siyaseti nasıl çıkaracaksınız?" Diye sordu Stephanopoulos.

"Tanrı'ya karşı dürüst olduğumuzu düşündüm," dedi Biden. "Dürüst olmak gerekirse, herkese yetecek kadar aşı yaptırdığımızı garanti ettiğimizde, her şeyin sakinleşmeye başlayacağını düşündüm. Pekala, çok sakinleştiler. Ama tam olarak anlamıyorum – bilirsiniz – sadece bilmiyorum. "Aşı olmayacağım. Bir Amerikalı olarak hakkım var, bunu yapmama özgürlüğüm var." Peki, neden bir vatansever olmuyorsunuz? Diğer insanları koruyun. "

Biden, aşı olmanın Amerikalılara bunun güvenli olduğunu göstermesine izin verdiğini ve hayatını değiştirdiğini "çünkü torunlarıma artık sarılabildiğimi" söyledi.

"Eve geliyorlar," dedi başkan, "Onları görebiliyorum. Onlarla birlikte olabilirim."

Putin ödeyecek

ABD'nin baş istihbarat ofisi Salı günü, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Başkan Joe Biden'in adaylığını "karalamayı" amaçlayan kapsamlı çabaları denetlediği sonucuna varan, 2020 seçimlerine dış müdahaleye ilişkin gizli olmayan bir rapor yayınladı.

Biden, Stephanopoulos'a, Ocak ayı sonlarında bir telefon görüşmesi sırasında Putin'i olası bir yanıt konusunda uyardığını söyledi.

Biden, "Bir bedel ödeyecek" dedi. "Uzun bir konuşma yaptık, o ve ben, onu görece iyi tanıdığımızda. Ve konuşma başladığında," Seni tanıyorum ve sen beni tanıyorum. Bunun gerçekleştiğini tespit edersem hazırlıklı ol. "Dedim.

Stephanopoulos, "Demek Vladimir Putin'i tanıyorsunuz. Onun bir katil olduğunu mu düşünüyorsunuz?" Diye sordu.

"Mmm hmm, anlıyorum," diye yanıtladı Biden.

Başkan Putin'in "ödeyeceğini" "göreceksin" derken, ayrıntıya girmedi.

Yine de, "birlikte çalışmanın ortak çıkarımıza olduğu yerlerde aynı anda yürüyüp sakız çiğnemenin" mümkün olduğunu söyledi. Ocak ayında Rusya ile bir silah anlaşmasını uzatma kararına işaret etti.

Mayıs ayına kadar Afganistan'dan asker çekmek 'zor'

Biden ayrıca, yönetiminin eski Başkan Donald Trump'ın Taliban'la yaptığı ve Taliban'ın belirli şartları yerine getirmesi halinde ABD'nin Afganistan'daki tüm birliklerini 1 Mayıs'a kadar çekeceği anlaşmaya ilişkin incelemesine de değindi.

Biden, "Ne zaman gidecekleri konusunda şu anda bu kararı verme sürecindeyim," dedi. "Gerçek şu ki, bu cumhurbaşkanının – eski cumhurbaşkanının – çözdüğü çok sağlam bir şekilde müzakere edilmiş bir anlaşma değildi. Ve bu yüzden müttefiklerimizle ve hükümetle istişare halindeyiz ve bu karar – – şu anda işleniyor. "

Biden, tüm askerlerin 1 Mayıs'a kadar ayrılmasının "zor" olacağını söyledi.

"Olabilir" dedi, "ama zor."

İddialar doğrulanırsa Cuomo'nun istifa etmesi gerektiğini söylüyor

Biden, Stephanopoulos'a New York Hükümeti Andrew Cuomo'nun cinsel tacizde bulunduğunu iddia ettiği iddiaları doğrulaması halinde istifa etmesi gerektiğini söyledi.

Biden'a konuşan Stephanopoulos, New York başsavcısının Cuomo'nun çok sayıda kadını taciz ettiği iddialarıyla ilgili soruşturmasına atıfta bulunarak, "Soruşturmanın devam etmesini istediğini söylediğini biliyorum." "Soruşturma kadınların iddialarını doğrularsa istifa mı etsin?"

"Evet," diye cevapladı başkan. "Sanırım sonunda o da yargılanacak."

Geçtiğimiz haftalarda yedi suçlayıcı, Demokrat valiye karşı iddialarda bulundu ve bir kadının bir kadının Albany, NY'de polise sevk edildiği iddiası, Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer ve Senatör Kirsten Gillibrand da dahil olmak üzere, Cuomo'yu istifa etmesi için çağırdı.

Cuomo iddiaları yalanladı.

Biden şimdiye kadar Cuomo valiliğinin derhal sona ermesini destekleyemedi.

Pennsylvania Darby'deki geniş kapsamlı bir röportajda Stephanopoulos'a konuşan Biden, "Söylediklerinin doğru olup olmadığını belirlemek için bir soruşturma yapılmalıdır." "Şimdi olan bu."

Kaşıkçı'nın öldürülmesinin ardından Suudi Arabistan ile işler 'değişecek'

Başkan, ABD istihbarat raporuna atıfta bulunarak "raporu yayınlayan kişi benim" dedi – Trump yönetiminin kamuoyuna açıklamadı, ancak yaptı. Biden ayrıca Suudi Arabistan kralına "işlerin değişeceğini" "açıkladığını" söyledi.

"O organizasyondaki tüm insanları sorumlu tuttuk – ama veliaht prensi değil, çünkü bir ülkeyle ittifak kurduğumuzda, devlet başkanına gidip o kişiyi cezalandırdığımdan asla haberdar olamadık. onu dışladı, "dedi Biden.

"Suudilerin yapmasını beklediğimiz şeylerin listesine girdi" ve "Yemen'deki savaşı bitirmesi, orada açlığı bitirmesi" de dahil olmak üzere "dedi.

Göçmenlere mesaj: 'Gelme'

ABD'nin güney sınırında göçmenlerin ve refakatsiz çocukların çoğaldığı bir ortamda, Stephanopoulos başkana sordu: "Çok açık bir şekilde 'Gelme' demeniz gerekiyor mu?"

"Evet, gayet net söyleyebilirim: Buraya gelme," dedi Biden.

"Kasabanızı veya şehrinizi veya toplumunuzu terk etmeyin," diye ekledi.

ABD-Meksika sınırında ABD gözaltına alınan refakatsiz gençlerin ve çocukların sayısı, ülkeye geçmeye çalışan göçmenlerin sayısı arttıkça son haftalarda arttı.

Cumhuriyetçiler, Biden'ın eski Başkan Donald Trump'ın sert göçmenlik politikalarını iptal etme hamlelerinin göçmenleri Amerika Birleşik Devletleri'ne gelmeye teşvik ettiğini söyledi, ancak Biden ABC News'e sınırı geçen "insanları geri gönderiyoruz" dedi.

Stephanopoulos, Biden'a sordu: "Bu artışı tahmin etmemek bir hata mıydı?"

Başkan, "Her şeyden önce, son iki yılda bir artış oldu" dedi. "19 ve 20'de de bir ani artış oldu."

Stephanopoulos, "Bu daha kötü olabilir" dedi ve Biden, "Eh, olabilir" dedi.

Biden, "Joe Biden'ın 'Gel' dediği fikri – çünkü geçen gün onların iyi bir adam olduğumu bildikleri için geldiklerini duydum," dedi.

"İşte anlaşma, onlar değil" dedi.

Binlerce refakatsiz çocuk şu anda ABD Gümrük ve Sınır Koruma tesislerinde tutuluyor ve Biden, yönetiminin "bu çocuklara yatak sağlamak" için çabaladığını söylediği gibi, çoğu yasal olarak izin verilenden daha uzun süre.

Biden, "Gelecek aya kadar gidecek yeri olmayan bu çocuklara bakmak için yeterince yataklarımız olacağına inanıyorum." Dedi.

Biden, bir "karmaşayı" miras aldığını ve Orta Amerika'dan göçün temel nedenlerini ele almanın önemli olduğunu söyledi.

"Şu anda Meksika'da Guadalajara'da oturan biri değil – ki bu şu anda en büyük sorun değil – ve" Harika bir fikrim var. Sahip olduğumuz her şeyi satalım, bir çakal verelim, ona verelim " çocuklar, sınırdan geçirin. Onları dili konuşmadıkları bir çölde bırakın. Eğlenceli olmaz mı? "

Şöyle ekledi: "İnsanlar bu yüzden gelmiyor. Durumları çok kötü olduğu için geliyorlar. Şimdi, bazıları ekonomik nedenlerle daha iyi bir fırsat istediği için geliyor. Nitelikli değiller. Ve bu arada, biz ne olmalıyız? bu çocuklar için yatak sağladığımızdan emin olmaktır.

Daha hafif bir not: Binbaşı köpek kulübesinden mi çıktı?

Röportajın sonunda başkan, sahip olduğu iki Alman Çoban köpeği Major'a da hitap etti ve kısa süre önce Beyaz Saray'ın söylediği gibi Beyaz Saray'dan birine "küçük bir yaralanmaya" neden oldu. Beyaz Saray, First Lady Jill Biden'ın şehir dışında olduğu için olduğunu söylemesine rağmen, olay meydana geldikten sonra Binbaşı Biden'ın Delaware'deki evine getirildi.

"Binbaşı köpek kulübesinden çıktı mı?" Stephanopoulos, başkana sordu.

"Cevap evet," dedi Biden gülerek. "Bakın, Binbaşı bir kurtarma yavrusuydu. Binbaşı birini ısırıp deriye nüfuz etmedi. Olanlar … Sanırım beni şaşırtan şey Beyaz Saray'ın kendisi, orada yaşamak. orada siyah ceketli adam. "

Yeni bir ortamda yaşamanın Binbaşı şaşırttığını söyledi.

"Bir köşeyi dönüyorsun ve hiç tanımadığın iki kişi var," dedi Biden. "Ve korumak için hareket ediyor. Ama o tatlı bir köpek. Oradaki insanların yüzde seksen beşi onu seviyor. Tek yaptığı onları yalamak ve kuyruğunu sallamak."

Biden, Delaware'de "köpek şu anda eğitiliyor" dedi ve o gece Delaware'de kaldığı zaman onu görmeyi planladığını söyledi.

"Eve gidiyordu," dedi Biden. "Onu eve sürmedim. Jill dört günlüğüne uzakta olacaktı. İki gün uzakta olacağım, bu yüzden onu eve götürdük."

Başkan Joe Biden ile 17 Mart Çarşamba günü saat 07: 00'de ABC'nin "Günaydın Amerika" konulu röportajın daha fazlasını izleyin.