Biden, Atlanta Spa Atışlarının Ardından Yarı Personelde ABD Bayrakları Siparişi Verdi – NPR

Amerikan bayrağı Perşembe günü Beyaz Saray'daki yarı personele başvuruyor. Andrew Harnik / AP gizleme yazısı

başlığı değiştir

Andrew Harnik / AP

Amerikan bayrağı Perşembe günü Beyaz Saray'daki yarı personele başvuruyor.

Andrew Harnik / AP

Başkan Biden ve Başkan Yardımcısı Harris, Cuma günü Atlanta'ya gitmeyi planlıyorlar ve bu hafta orada, Asya kökenli altı kadın da dahil olmak üzere sekiz kişinin hayatını kaybettiği ölümcül bir atış çılgınlığının ardından şehrin Asya Amerikan toplumunun liderleriyle bir araya gelecekler.

Bu arada Biden, Gürcistan'daki katliamı münasebetiyle Pazartesi günü gün batımına kadar federal binalar üzerindeki ABD bayraklarının yarı personele indirilmesi için bir bildiri yayınladı.

Biden, polisin tek başına bir silahlı kişinin üç Atlanta metropol kaplıcasında kurbanları ölümcül bir şekilde vurduğunu söylediği Salı günü bayrakların "anlamsız şiddet eylemlerinin kurbanlarına saygı göstergesi olarak" indirilmesi emrini verdiğini söyledi.

21 yaşındaki Robert Aaron Long, Çarşamba günü Atlanta'nın kuzeyindeki Cherokee İlçesinde Young's Asian Massage'da ölümcül bir şekilde vurulan üç kadın ve bir erkeğin vurulduğu Çarşamba günü dört cinayet ve bir saldırı ile suçlandı. Long, iki ayrı kaplıcada dört kadının öldürüldüğü Atlanta'da da cinayetle suçlanıyor.

Cherokee İlçesi Şerif Ofisi, şüphelinin, yetkililere "seks bağımlılığı" ndan muzdarip olduğunu ve kaplıcaların "ortadan kaldırmak istediği bir cazibeyi" temsil ettiğini söyleyerek, çekimleri itiraf ettiğini söyledi.

Şerif Frank Reynolds Çarşamba günü, "Bu yerlere sık sık gittiğine inanıyoruz ve saldırıyor olabilir" dedi.

Beyaz Saray, 1.9 trilyon dolarlık COVID-19 yardımının geçişini duyurmak için Atlanta'daki bir mitingi iptal etmeye karar verdi. Ancak Atlanta Journal Anayasası yetkililerinin aktardığına göre, başkan ve başkan yardımcısının bunun yerine Atlanta merkezli Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerini ziyaret ederek yetkililerden koronavirüs salgınıyla mücadeleyle ilgili güncellemeler almayı planladıklarını söyledi.

Ek olarak, Biden ve Harris Cuma günü Atlanta'da Asya Amerikan ve Pasifik Adalı topluluğunun liderleriyle bir araya gelecek ve COVID'nin başlangıcından bu yana Asya kökenli insanlara karşı artan nefret suçları hakkındaki bakış açılarını öğrenmek için eyalet yasa koyucularla konuşacaklar. Bazı eleştirmenlerin söylediği 19 salgın, eski Başkan Donald Trump'ın virüsün kaynağı olarak Çin'i küçümsemesinden kaynaklandı.