Biden ve Harris, ölümcül spa saldırılarının ardından Gürcistan'da AAPI liderleriyle buluşacak – ABC News

Başkan Joe Biden , yardım tasarısını sunmak için Cuma günü Georgia'daki "Yardım Burada" turuna devam etmeyi planlıyordu, ancak Salı gecesi Atlanta bölgesinde bir silahlı çatışmanın çoğunluğu sekiz kişiyi öldürmesinin ardından asıl planlar ertelendi. Asya kökenli kadınlardı.

Ocak ayındaki Georgia Senatosu ikinci turu Demokratlara Senato'nun kontrolünü sağladı ve Biden'ın 1.9 trilyon dolarlık Amerikan Kurtarma Planını imzalayarak yasaya kabul etmesini sağladı. Salı günü başka bir salıncak eyaleti olan Pennsylvania'ya kısa bir ziyaretin ardından faturanın faydalarını vurgulamak için turdaki ikinci durağı olacaktı.

Ancak Beyaz Saray Perşembe günü, cumhurbaşkanı ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris'in Cuma günü Atlanta'da bir "akşam siyasi etkinliğini" erteleyeceğini açıkladı, böylece çift, orada "topluma yönelik devam eden saldırıları ve tehditleri tartışmak için" Asyalı Amerikalı liderlerle bir araya gelebilir. Biden ayrıca kurbanları onurlandıran bir bildiri yayınladı ve Pazar gününe kadar tüm kamu binalarında ve arazilerinde yarı personele bayraklar sipariş etti.

Beyaz Saray basın sekreteri Jen Psaki Perşembe günü öğleden sonra günlük basın brifinginde, " Başkan ayrıca Gürcistan'daki ve ülke çapındaki AAPI topluluğuna desteğini sunacak ve yabancı düşmanlığı, hoşgörüsüzlük ve nefretle mücadele konusundaki kararlılığından bahsedecek." Dedi.

Biden, Çarşamba günü, Asya karşıtı Amerikan nefret suçlarındaki artışı "çok zahmetli" olarak nitelendirerek, soruşturma devam ederken spa çekimleri için olası motivasyonu tartışmak istemediğini söyledi.

Başkan, Asya Amerika ve Pasifik Adalılar topluluğuna verdiği desteği dile getirerek, 26 Ocak'ta başsavcının nefret suçlarını önlemede eyalet ve yerel kurumları ve AAPI topluluklarını desteklemesi ve veri toplama ve kamuya açık haberciliği genişletmesi için bir başkanlık muhtırası yayınladı. . Psaki, "DOJ'un sosyal yardım ve katılımı çoktan başladı" dedi.

Biden ayrıca, 11 Mart'taki ana konuşmasında, topluluğun "saldırıya uğradığını, taciz edildiğini, suçlandığını ve günah keçisi ilan edildiğini" söyleyerek "vahşi nefret suçlarını" doğrudan kınadı.

"Şu anda, birçoğu, Amerikalı dostlarımız, hayatları kurtarmaya çalışan bu salgının ön saflarında yer alıyorlar ve yine de hayatları için korku içinde yaşamak zorunda kalıyorlar, sadece sokaklarda yürüyorlar. Amerika'da, "dedi Biden. "Yanlış, Amerikan değil ve durmalı."

Ayrımcılık ve Asya karşıtı nefret suçları, COVID-19 salgını boyunca bir artış gördü. Beyaz Saray da dahil olmak üzere eleştirmenler, eski Başkan Donald Trump'ın söyleminin ve virüsü etiketlemek için kullandığı terimlerin yükselişe katkıda bulunduğunu söyledi.

"Önceki yönetim sırasında gördüğümüz zarar verici söylemlerden bazılarının suçlandığına şüphe yok – COVID olarak adlandırmayı biliyorsunuz, bilirsiniz, 'Wuhan virüsü' veya diğer şeyler, Asya-Amerikan toplumunun yanlış algılanmasına yol açtı. , haksız … Asyalı Amerikalılara karşı artan tehditler var ve bunu ülke çapında görüyoruz, "dedi Psaki daha önce söyledi.

Gürcistan'daki cinayetler Cuma için orijinal planlarını değiştirmiş olsa da, Biden'in turu ABD / Meksika sınırını geçen refakatsiz küçüklerin rekor artışıyla gölgede kalmıştı.

Perşembe günü Psaki, haftalarca dikkatli bir şekilde reddeden sınırdaki durumu istemeden "kriz" olarak nitelendirdi. Daha sonra "zorluklar" kelimesini kullandığını öne sürmeye çalıştı, ancak yanılıyordu ve açıkça ona yeni bir etiket verdi.

Biden, Salı günü Ohio'daki "Help is Here" turuna devam etmesine rağmen, bu hafta sınırı ziyaret etmek için "şu anda" hiçbir planının olmadığını ve Salı günü ABC News'ten George Stephanopoulos ile yaptığı özel röportajda Biden söyledi. göçmenler ve refakatsiz çocuklar: "Buraya gelmeyin."

"Kasabanızı veya şehir veya topluluğa bırakmayın" diye Sınır Devriyesi gözaltında çocuk sayısı olarak bahsedilen fırlamış idare yetkililerine göre, bu hafta yaklaşık 4.500, Sağlık Bakanlığı gönderilmeyi beklerken kalabalık tutan hücrelerde birçok harcama gün ve İnsan Hizmetleri Mülteci Yeniden Yerleşim Bürosu.

İdare yetkilileri, Çarşamba günü itibariyle 9.562 göçmen çocuğun HHS nezaretinde olduğunu ve şu anda onları aile veya sponsorla yeniden bir araya getirmenin ortalama 34 gün sürdüğünü söylüyor.

Durum o kadar kötüleşti ki, HHS, Refakatsiz küçükler için Kay Bailey Hutchison Kongre Merkezi'nde ve Midland, Teksas'ta başka bir geçiş tesisi açtı. Yetkililer, bunun 2.000 çocuğu ABD Gümrük ve Sınır Koruma gözetiminden almalarına izin vereceğini söylüyorlar.

Stephanopoulos'un Trump'ın bazı göçmen politikalarını iptal etmeyi seçtikten sonra bu artışı beklememenin bir hata olup olmadığı sorusuna Biden, son iki yıldaki dalgalanmalara işaret etti, ancak bunun "onlardan daha kötü" olabileceğini kabul etti.

Psaki'ye Çarşamba günü ABC News'den Karen Travers tarafından Biden'in neden sınırı ziyaret etme planı olmadığı soruldu, ancak yalnızca sınırdaki işlemleri hızlandıracak ve daha fazla tesis açacak "eyleme" odaklandığını söyleyecekti.

Travers tarafından neden tesislerin içine ilk elden bakmak istemediğini bastıran Psaki, yönünü değiştirdi ve "haftada birkaç kez" güncellendiğini ve koşulların görüntülerini gördüğünü söyledi.

"Pek çok yetkiliyle konuşuyor ve ayrıca sınıra giden ve ziyaret eden ve çeşitli tesislere giden ekibinden ve doğrudan ekibinden fotoğraflar içeren bir brifing aldı."

ABC News, Sınır Devriyesi, HHS ve Beyaz Saray'dan tesislerin içine erişim için bir düzineden fazla kez başvurdu, ancak COVID-19 salgınını gerekçe göstererek talepleri reddettiler.