Biden Yönetimi Cuma Günü 100 Milyon Aşı Dozu Hedefine Ulaşacak – NPR

Başkan Biden, yönetiminin planlanandan 42 gün önce 100 milyon COVID-19 aşı dozu uygulama hedefine ulaşacağını duyurdu. Drew Angerer / Getty Images açıklamayı gizliyor

başlığı değiştir

Drew Angerer / Getty Images

Başkan Biden, yönetiminin planlanandan 42 gün önce 100 milyon COVID-19 aşı dozu uygulama hedefine ulaşacağını duyurdu.

Drew Angerer / Getty Images

Başkan Biden Perşembe günü yaptığı açıklamada, yönetiminin, ilk 100 günlük kıyaslamasının çok ötesinde COVID-19 aşılarının 100 milyon aşısını uygulama hedefine ulaşacağını söyledi.

Biden, cumhurbaşkanlığının 58. gününde olacak olan 100 milyon atış hedefine Cuma günü ulaşılacağını söyledi.

Gelecek hafta bir sonraki aşı hedefini açıklayacağını söyledi.

"Aşı olmak için milyonlarca kişiye daha ihtiyacımız var," diyen Biden, insanları sıra kendilerine geldiğinde aşı olmaya ve yayılmayı durdurmak için başka önlemler almaya çağırdı.

"Bunu yeneceğiz, programın çok önündeyiz, ancak daha önümüzde uzun bir yol var" dedi.

Göreve girdikten sonra Biden, Trump yönetiminin iddialı aşılama programı için fazla altyapı bırakmadığından şikayet etti, ancak yine de görevdeki 100. gününde ABD nüfusunun neredeyse üçte birine yetecek kadar 100 milyon doz vermeyi hedefledi.

Yönetimi başlangıçta aşı programını başlatan eski Başkan Donald Trump, kamuoyu araştırmalarının destekçilerinin virüsten aşı arama ihtimalinin en düşük olduğunu gösterdikten sonra, aşı kullanıma sunulduğunda bu hafta destekçilere aşıyı almaları için gizli bir onay verdi.

"Bunu tavsiye ederim ve onu almak istemeyen birçok insana tavsiye ederim. Ve bu insanların çoğu, açıkçası, bana oy verdi. Ama yine, özgürlüğümüz var ve biz buna göre yaşamak zorundayım ve ben de buna katılıyorum, "dedi.

Her ikisi de geçen yılın sonlarında virüse yakalanan Trump ve karısı, aşıyı görevden ayrılmadan bir süre önce özel olarak aldı.