Biden yönetimi, Sınır Devriyesi'nin sınırdaki göçmen dalgalanmasıyla ilgili medyayla paylaşabileceklerini sınırlıyor – NBC News

WASHINGTON – Biden yönetiminin olarak Sınır devriyeleri ve sektör şefleri medya ile paylaşabilir bilgi kısıtladığını bir göçmen dalgası mevcut dört ve iki eski Gümrük ve Sınır Koruma yetkililerinin açıklamalarına göre, güney sınırında ajansın kapasitesini test etmektedir.

Yetkililer, kısıtlamaların resmi olmayan bir "tıkaç emri" olarak görüldüğünü ve meslektaşlar arasında genellikle bu şekilde anıldığını söylüyorlar. Yetkililer, konu hakkında medyaya konuşma yetkisi olmadığı için isimsizlik talebinde bulundu.

Sınır Devriyesi yetkililerine, medyanın güney sınırı boyunca ajanlarla birlikte "arabaya binme" yönündeki tüm taleplerini reddetmeleri söylendi; yerel basın görevlilerine, yerel medyadan bile olsa tüm bilgi sorgularını onay için Washington'daki basın bürosuna göndermeleri talimatı verildi; Yetkililer, gözaltındaki göçmen sayısıyla ilgili verileri toplamaktan sorumlu olanlara, sızıntıları önlemek için bilgileri kimseyle paylaşmamalarının hatırlatıldığını söyledi.

NBC News dahil olmak üzere birçok haber kuruluşu, refakatsiz göçmen çocukları tutan aşırı kalabalık sınır işleme tesislerine erişim veya fotoğraf talep etti; reddedildi.

Yetkililer, yeni kısıtlamaların resmi bir not yoluyla değil sözlü olarak kabul edildiğini söylediler. İki yetkili, resmi olmayan politikanın sınırdaki bazı ajanların Washington'dan izin almadan toplu tutuklamalar ve göçmen saldırılarını gösteren videoları yayınlamasına yol açtığını söyledi.

Bir DHS yetkilisi, Gümrük ve Sınır Koruma ve İç Güvenlik Bakanlığı'nın Teksas, Donna'da yeni açılan işleme tesisine herhangi bir medya turu teklif etmediğini, bunun da refakatsiz göçmen çocuklarla kapasitesinin aşıldığını bildirdi.

10 Mart 2021 02:56

Görevdeki yetkililerden biri, özellikle yüz yüze turlar için bazı kısıtlamaların Covid-19 önlemlerinden kaynaklandığını söyledi. Ancak mevcut yetkilinin dediği gibi, Trump yönetimi salgın sırasında gazeteciler için bazı sınır gezintilerine izin verirken, Başkan Joe Biden'ın göreve başladığı gün olan 20 Ocak'tan bu yana "tek bir tane bile" olmadı.

Bir DHS sözcüsü, dairenin 2014 yılında belirlenen standartları takip ettiğini söyledi.

"Federal hükümet genelinde, belirli çalışanlar ilgili kurumlarının sözcüsü olarak atanır ve doğruluğu sağlamak için basın açıklamaları incelenir. Bu standart ve süreç, Bakanlığın başlangıcından bu yana ve iki partili yönetimler genelinde DHS'de takip edilmektedir. Gümrük ve Sınır Koruması kamuya açık olarak sağlamaya devam etmektedir. Sözcü, 2014 yılından bu yana olduğu gibi aynı programda aynı aylık veriler "dedi.

Trump yönetiminin DHS için medya stratejisi, genellikle göçmenlerin oluşturduğu tehlikeleri vurgulamaya ve zaman zaman riski artırmaya odaklandı. Başkan Donald Trump yönetimindeki siyasi olarak atanan kamu işleri yetkilileri, yerel sınır sektörlerini tutuklamaları duyurmaya ve ulusal medya kuruluşlarını ajanları eylemde görmek için sınıra götürmeye zorladı.

Eski bir yetkili, "Halkın güvenini korumanın bir parçası da düzenli ve sık sık iletişim kurmaktır." Dedi.

Son üç idarede görev yapan ikinci bir görevli yetkili, Gümrük ve Sınır Koruma personeli için mevcut ortamın Obama yönetimindekine daha çok benzediğini söyledi.

Mevcut ikinci yetkili, "Her bölgenin medyayla konuşması için daha fazla özerklik varken, Obama döneminde Trump döneminden daha kısıtlayıcıydı" dedi.

Güney sınırında daha insancıl bir sistem kurmayı taahhüt eden Biden yönetiminden gelen ton değişikliği ile bazı sınır görevlileri izinsiz videolar yayınladı.

Böyle bir video hafta sonu D-Texas'taki Temsilci Henry Cuellar ofisi tarafından çevrimiçi olarak yayınlandı. Videoda, aralarında küçük çocukların da bulunduğu düzinelerce göçmen Rio Grande'den sal ile taşınırken görülüyor. Cuellar'dan bir sözcü, videonun Mart ayında çekildiğini ancak "Kongre Üyesi Cuellar, videoyu kendisine kimin verdiğini söyleyemedi" dedi. Ancak iki yetkili, videonun bir sınır ajanından geldiğini söyledi.

Cuellar daha önce Biden'i dalgalanma sırasında sınırı ziyaret etmediği için eleştirmişti.

Bir diğer önemli veri ise Sınır Devriyesi gözaltında bulunan refakatsiz çocukların sayısıdır. Bu sayı, kanun yaptırımlarına duyarlı olduğu için tarihsel olarak bir şekilde korunmuş olsa da, bir kongre yardımcısı, verilerin bir sızıntı baskısı sırasında biriktirilmesinin daha zor olduğunu söyledi.

1 Mart'ta Beyaz Saray'daki muhabirlere konuşan DHS Sekreteri Alejandro Mayorkas, "görev sürem boyunca uymayı düşündüğüm başka bir ilke ve bu açıklık ve şeffaflık ve Dördüncü Mülk'ü de içeren başka bir ilkeyi" öne sürerek medyaya karşı şeffaf olmayı taahhüt etti. "

Mayorkas, Sınır Devriyesi tesislerine erişiminin reddedildiğini ve teşkilatın Covid-19 kısıtlamalarına atıfta bulunduğunu söyleyen bir muhabire yanıt veriyordu. Mayorkas, erişimin neden reddedildiğini öğrenmek için araştıracağını söyledi.

Mayorkas Salı günü yaptığı açıklamada, DHS'nin "güneybatı sınırında son 20 yılda sahip olduğumuzdan daha fazla kişiyle karşılaşma hızında" olduğunu söyledi.

Biden yönetimi, göçle ilgili mesajlaşmaya gelince kendisini zor bir durumda buluyor. Bir yandan seçmenlere daha insancıl bir yaklaşıma sahip olduğunu göstermek isterken, diğer yandan daha fazla belgesiz göçmeni sınırı geçmeye teşvik etmek istemiyor.

Geçen hafta Beyaz Saray'da konuşan Biden'in güney sınırı koordinatörü Büyükelçi Roberta Jacobson gazetecilere şunları söyledi: "Bazen hem gelecekteki umudu hem de şu anki tehlikeyi iletmek zor. Ve ben – Aynı anda hem yürümeye hem de sakız çiğnemeye çalıştığımıza kesinlikle katılıyorum. "

Geoff Bennett ve Jacob Soboroff katkıda bulundu.