Atlanta Spa Çekimleri, 'Nefret Suçu' Etiketi Üzerindeki Hayal kırıklığını ve Tartışmayı Ortaya Çıkarıyor – NPR

4 yaşındaki Mallory Rahman ve kızı Zara Rahman, Atlanta bölgesindeki üç masaj kaplıcasında sekiz kişinin öldürülmesinin ertesi günü, Çarşamba günü Atlanta'daki Gold Spa'ya çiçek getiriyor. Yetkililer Atlanta ve Cherokee County, Ga çekimleri Robert Aaron Long, 21 tutukladı. Ben Gri / AP sakla başlık

başlığı değiştir

Ben Gray / AP

4 yaşındaki Mallory Rahman ve kızı Zara Rahman, Atlanta bölgesindeki üç masaj kaplıcasında sekiz kişinin öldürülmesinin ertesi günü, Çarşamba günü Atlanta'daki Gold Spa'ya çiçek getiriyor. Yetkililer, 21 yaşındaki Robert Aaron Long'u Atlanta ve Cherokee County, Ga.

Ben Gray / AP

Asyalı Amerikalılar ve müttefikleri, Salı günü Atlanta bölgesindeki üç kaplıcada bir silahlı saldırganın sekiz kişiyi öldürmesinin ardından dayanışma ve ayrımcılığa ve ırkçı şiddete karşı bir baskı çağrısında bulunuyorlar. Kurbanların çoğu Asya kökenli kadınlardı.

Yetkililer, saldırıları nefret suçu ilan etmek için henüz erken olduğunu söylediler ve bu etiketin ne zaman kullanılması gerektiği ve silahlı kişinin açıklamasının nasıl sunulacağı konusunda bir tartışmaya yol açtı.

Polise göre, 21 yaşındaki şüpheli Robert Aaron Long, Long'un ırkçı düşmanlık tarafından motive edildiğini reddettiğini itiraf etti. Cherokee İlçesindeki yetkililer, suç için olası açıklamalar olarak seks bağımlılığını ve "kötü bir günü" gösterdi. Çatışmaların başladığı Atlanta'nın kuzeybatısındaki Cherokee'de tutuluyor.

Atlanta'daki eleştiriler

Asian American Advocacy Fund'un yönetici müdürü Aisha Yaqoob Mahmood, "Kolluk kuvvetleri tarafından, özellikle Cherokee İlçe Şerif Bürosu aracılığıyla itilen, bunun ırksal olarak motive edilmediğine dair anlatıyı duyduğumuzda oldukça hayal kırıklığına uğradık." Atlanta bölgesinde, NPR ile yaptığı röportajda söyledi.

Mahmood, "Dün duyduğum anlatının belki [kurbanlar] yanlış zamanda yanlış yerdeydiklerini düşünüyorum." Dedi. "Ancak masaj salonu endüstrisinde veya diğer güzellik endüstrilerinde çalışan insanların, özellikle de devam eden bu salgın sırasında, genellikle oldukça savunmasız veya düşük ücretli işlerde çalıştıklarını biliyoruz. Ve yapısal şiddet, beyaz üstünlüğü ve kadın düşmanlığı özellikle onları etkiliyor. "

Atlanta'nın Piedmont Yolu'nda, Salı günü üç kadının öldürüldüğü Gold Spa'nın önünde insanlar çiçek bırakıyor. Kalabalık arasında, NPR üye istasyonu WABE muhabiri Lisa Hagen'e polisin ateşli silahları ırkçı şiddet olarak adlandırmadığını söyleyen Kat Bagger da vardı.

Bagger, "Siyahlar olarak platformumuzu Asya toplumunu zorlamak ve ihtiyaç duyduğumuz şekilde desteklemek için gerçekten kullanabileceğimizi düşünüyorum" dedi.

Atlanta'da Hagen, "Burada gördüğümüz şey, sadece Asya Amerikan mahallelerinde değil, birçok farklı renkli toplulukta olanlarla ilgili çok fazla şok, öfke ve hayal kırıklığı. İnsanlar olanlara kızıyor." Dedi.

Asyalı Amerikalılara ve Pasifik Adalılarına yönelik nefret olaylarında artış

Houston'dan Teksas Eyaleti Temsilcisi Gene Wu, NPR üye istasyonu KUT'a verdiği demeçte, "Asya Amerikan topluluğu bu gün korkmuştu ve biz buna hazırlanıyorduk" dedi.

Milletvekili daha önce diğer politikacıları "kung gribi" ve "Çin virüsü" gibi terimleri kullanmamaları konusunda uyardı.

"İnsanları bu dili kullanmayı bırakmaya ikna etmeye çalışıyorduk ki bu gün daha erken gelmesin."

Wu, "'Sana söylemiştim' demek istemiyorum ama söyleyecek hiçbir şeyim yok," dedi.

KUT'a göre, "Alay edici olması gerekiyor. Alay etmek için. Ve [Asya toplulukları] bunun sırtımıza bir hedef koyduğunu biliyor" dedi.

AAPI Nefretini Durdur grubu, bir yıl önce COVID-19 salgını başladığından beri sözlü taciz ve fiziksel saldırı dahil olmak üzere nefret olayları olarak nitelendirdiği yaklaşık 3.800 rapor aldığını söyledi.

Çarşamba günü, Asyalı Amerikalılar Advancing Justice-Atlanta, ayrıntılar hala ortaya çıksa da, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki daha geniş ırksal gerilim bağlamının göz ardı edilemeyeceğini belirten bir bildiri yayınladı.

Ulusal bir örgütün üyesi olan savunma grubu , "Asya karşıtı şiddet ulusumuzun tarihi boyunca örülmüş olsa da, Trump yönetiminin devam eden COVID-19 salgını nedeniyle Asyalıları amansız günah keçisi yapması bu olayları artırdı" dedi.

Nefret suçlarının resmi tanımları, şehirlerin ve eyaletlerin yasalarına bağlı olarak büyük ölçüde değişiklik gösterir ve bu da ulusal bir çetele ulaşmayı zorlaştırır. Amerika Birleşik Devletleri'nin nefret suçu verilerini toplamak için kullandığı yöntem de tutarsız ve yavaş olmakla eleştiriliyor ve bu gözlemler, 30 yıl önce federal olarak yetkilendirilmiş nefret suçları hakkındaki ilk raporu yazan adamdan geliyor.

Nefret suçu uzmanı Jack McDevitt, NPR'den Martin Kaste'e "Veriler gerçekten korkunç ve kariyerimi ona bakarak geçirdim" dedi. "Ama biliyorsunuz, FBI'a sıfır nefret suçu bildiren ajanslarımız var – Indianapolis gibi yerler. Bu çok saçma."

McDevitt, salgın sırasında Asyalı Amerikalılara yönelik nefret suçlarıyla ilgili doğrulanmış ulusal verilerin ortaya çıkmasının iki yıl alacağını söyledi. Ancak, şimdiden bir ani artış belirtileri olduğunu da sözlerine ekledi.

McDevitt, "Büyük şehirler, Asya karşıtı şiddette bir artış bildiriyorlar" dedi. "Oakland öyledir. San Francisco dır. New York öyledir."

Sosyolog ve yazar Nancy Wang Yuen, NPR üyesi KQED'e verdiği demeçte, yetkililerin Atlanta davasının ırksal yönünü göz ardı etmemesi gerektiğini söyledi.

Yuen, "'Ben bir ırkçıyım' veya 'Sadece Asyalıları hedef alıyorum' demiyorlar, ancak bunu cinsiyetle veya tüm işlerin rolleriyle sınırlamak istiyorlar," dedi. "Ama elbette, altı Asyalı kadının öldüğünü biliyoruz. Ve bunlar üç farklı işletmeden. Yani bir hedefleme var. Bir model var. Ve bunu görmezden gelemeyiz."

'' Topluluğumuz dehşet içinde ''

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Asya toplulukları arasında cinayet haberleri dalgalandı, kurbanlardan dördünün Kore kökenli olduğunu bildiren Koreli Amerikalılar da dahil.

NPR üye istasyonu WBEZ'e verdiği demeçte, "Topluluğumuz dehşete düştü – olanlardan dolayı çok fazla korku ve öfke var," dedi.

Choi, Salı günkü saldırılardan önce bile, topluluğunun Asya karşıtı bariz olaylardan çoktan alarma geçtiğini söyledi. Mağazalarda veya toplu taşıma araçlarında Asyalıların bağırıldığına dair raporları aktardı. Biri bir bakkalın önündeki bir kadına taş attı ve Asyalı bir teslimat işçisinin saldırıya uğradığını söyledi.

Philadelphia Chinatown Development Corp.'un yönetici direktörü John Chin, NPR üye istasyonuna WHYY'ye verdiği demeçte, "Philadelphia'daki Asya Amerikan topluluğu, gergin durumdalar" dedi.

Chin, çocuklarını okula göndermekten korkan ebeveynlerle ve toplu taşıma araçlarına binme konusunda temkinli çalışanlarla, şiddetli bir saldırı ihtimalinden endişe duyarak konuştuğunu anlattı.

"Bence burada herhangi birinin başına gelebilecek bir duygu, korku ve endişe var çünkü haberlere baktığımızda hiçbir tekerleme veya sebep yok. Anlamsız şiddet eylemleri gibi görünüyorlar ve bu çok fazla korku yaratıyor. "

San Francisco, California'da Meclis üyesi David Chiu saldırıları dehşet verici olarak nitelendirdi.

Chiu, Twitter'da "Hata yapma," dedi, "Bu suç, bu salgın sırasında iltihaplanan ırkçılık tarafından körüklenen nefret tarafından yönlendirildi. … Bu bir dönüm noktası olmalı. Yeter. Yeter."

Cherokee County'nin inceleme altındaki resmi yanıtı

Gürcistan'da şiddete neyin yol açmış olabileceğine dair keder ve şüphenin ortasında, Cherokee İlçesindeki yetkililerin saldırıları nasıl tanımladıkları konusunda da hayal kırıklığı var.

"Bu ırksal olarak motive edildi mi?" Bir muhabir, Çarşamba günkü basın toplantısında Cherokee İlçesi Şerif Frank Reynolds'a saldırılar hakkında soru sordu.

Reynolds hemen soruşturmanın henüz erken olduğunu fark etti. "Ama şu anda göstergeler öyle, olmayabilir. Fırsat hedefi olabilir. Yine geçmişte bu yerlere sık sık gittiğine ve saldırdığına inanıyoruz."

Bu fikir, şerifin 0 ofis sözcüsü Yüzbaşı Jay Baker tarafından daha da güçlendirildi ve şüphelinin "neredeyse bıkmış ve halatının ucunda olduğunu söyledi. Dün onun için gerçekten kötü bir gündü ve yaptığı da buydu."

Pek çok insan için, seks bağımlılığı veya sadece "kötü bir gün" geçirmenin, birinin bir dizi ölümcül cinayeti gerçekleştirmesi için bir motivasyon kaynağı olarak görülebileceği fikri doğru gelmedi. Yetkililerin itiraf edilen silahlı adamın iddialarına çok fazla güvenip güvenmediğini sorguladılar. Onlara göre, "kötü gün" açıklaması, Ambien almaktan şeker hastalığına kadar ırkçı davranışlar için bir dizi kötü bahaneler listesine hızla katıldı.

Eleştirmenler Salı günkü silahlı saldırılara Amerika'nın temel hastalığının bir başka belirtisi diyorlar: ırkçılık. Ve ABD'de beyaz üstünlüğünün uzun süredir cinsiyetçilik ve şiddetle bağlantılı olduğuna dikkat çekiyorlar.

Ulusal Ev İşçileri İttifakı direktörü Ai-jen Poo Twitter'da "Kendinden seks bağımlılığı olduğunu iddia eden birinin Asyalı kadınları hedef alan ölümcül bir cinayet çılgınlığına girmesi ırkçılık" dedi. "Asyalı kadınların seks ile ilişkilendirilmesi, beyaz üstünlükçü (cinsiyetçi) kültürümüzün bir tezahürüdür."

Atlanta Belediye Başkanı Keisha Lance Bottoms, Atlanta'da hedef alınan işletmelerin potansiyel suç veya bela bölgeleri olarak şehrin radarında olmadığını söyledi. Bottoms, soruşturmanın hala erken safhasında olduğunu kabul ederken, COVID-19 salgını sırasında Asyalılara karşı ırkçı eylemlerin arttığı bir zamanda, Asya kökenli insanların hedef alındığını da kabul etti.

Bottoms, "Açıkçası, bu adam için motivasyon ne olursa olsun, kurbanların çoğunun, kurbanların çoğunun Asyalı olduğunu biliyoruz," dedi. "Bunun ülke genelinde yaşanan bir sorun olduğunu da biliyoruz. Kabul edilemez. Nefret dolu. Ve durması gerekiyor."

Baker, belediye başkanının bu açıklamasını yaptıktan birkaç dakika sonra, Baker, Cherokee İlçesinin iki kurbanı beyaz olarak tanımladığını vurguladı.

Baker, "Kurbanlarımız hakkında net olmak gerekirse – tabii ki Atlanta'da, tüm kurbanları Asyalıydı," dedi. "Kurbanlarımızdan ikisi beyazdı, bunun farkında olmayan biri olabilirdi. Öldürülen iki Asyalı ve iki beyaz vardı."

Şerif'in ofis sözcüsü eleştirildi

Bir Twitter kullanıcısı, sözcünün koronavirüsün ırkçı algıları üzerine oynayan mesajlar içeren T-shirtleri tanıttığı Facebook profilinin ekran görüntülerini yayınladığında Baker'ın eleştirisi arttı. Gömleklerin, kurucusu eski bir Cherokee County şerif yardımcısı olan bir şirket tarafından satıldığı bildiriliyor.

Baker, "En son siparişinizi verin," mesajıyla süslenmiş tişörtlerin fotoğraflarını paylaşırken yazdı, "Covid 19, Chy-na'dan Virüs İçe Aktarıldı."

Çarşamba günü öğleden sonra, D-Calif'den Temsilci Ted Lieu, tweet attı, "Bugünkü basın toplantısına dayanarak, Cherokee İlçesi Şerif Bürosunun Asyalı kurbanlara saygı duyan adil bir soruşturma yürüteceğine güvenemiyorum.

T-shirt Baker'ın tanıtımını yapan şirketin adı Deadline Apparel . Eski bir şerif yardımcısına ait olduğu bildirilen işletme, Salı günkü silahlı çatışmaların sadece dokuz mil ötede başladığı Young's Asian Spa ile aynı yolda bulunuyor.

Perşembe sabahı itibariyle, hem Baker hem de Deadline Apparel ile ilişkili birkaç sosyal medya hesabı ya silinmiş ya da kısıtlanmıştı.