Atlanta kaplıca cinayetleri seks işçiliği ve sömürü hakkında sorulara yol açıyor – The Washington Post

Polis, kurbanlardan herhangi birinin seks işçisi olduğuna dair hiçbir belirti vermedi. Ancak silahlı olduğundan şüphelenilen Robert Aaron Long, kolluk kuvvetlerine saldırdığı iki masaj spasında düzenli bir müşteri olduğunu söyledi. İçlerinde çalışan insanları, seks sattığını düşündüğü Asyalı kadınlara saldırmak niyetiyle yola çıktığını "ortadan kaldırması gereken" cezbedicilikler "olarak gördüğünü söyledi.

Seks işçileri ulusal bir savunucusu olan Justice Rivera, "Buna kesinlikle nefret suçu diyebilirim" dedi. "Bu hedeflenen şiddetti."

Şimdi, işletmeler hakkında daha fazla bilgi ortaya çıktıkça, seks işçisi savunucuları ve seks ticareti karşıtı gruplar, medyada kendileri hakkında şekillenen anlatılar tarafından vurulan mağdurların nasıl insanlıktan çıkarılabileceği ve halihazırda mağdur olmuş diğer çalışanların nasıl insanlıktan çıkarılabileceği konusunda endişeli. Bu suçla soruşturma sırasında tedavi edilecek.

Atlanta Belediye Başkanı Keisha Lance Bottoms (D) da herhangi bir sonuca varılmaması konusunda uyardı. Çarşamba, "Burada mağduru suçlamak, mağdur utandırmak üzere değiliz" dedi.

Masaj işletmeleri, özellikle Asyalıları istihdam edenler, Amerika'nın her köşesinde kalıplaşmış ve damgalanmış, bazıları tarafından rızaya dayalı seksin alınıp satıldığı ve başkaları tarafından sömürü için merkez üssü olarak resmedildiği varsayılıyor.

18 Mart'ta, bir grup Koreli Amerikalı, Robert Aaron Long'un bir kolluk kuvvetinin tasvirini "tetikçiyi koruma" girişimi olduğunu söyleyerek kınadı. (Reuters)

Seks ticaretine katılan kuruluşlar uzun zamandır seks işçiliğini suç olmaktan çıkarmanın savunucuları, seks ticaretini sona erdirmek için bastıran gruplar ve yanıp sönen neon tabelaların ardında neler olduğunu denetleyen kolluk kuvvetleri arasında ateşli tartışmaların konusu olmuştur. İşletmeler, çoğu zaman polisin yardım ettiğini iddia ettiği kişilerin tutuklanmasıyla sonuçlanan, insan tacirlerini yakalamaya yönelik sık sık “sokmalar” hedefidir. Bu kişilerin koşulları büyük ölçüde değişebilir: orada kendi seçimlerine göre çalıştırılabilirler, çaresizlikten seks işçiliğine zorlanabilirler veya onları sömüren biri tarafından seks ticareti yapılabilir.

Washington Post'un kamuya açık bir kayıt talebiyle elde ettiği polis raporlarına göre, tetikçi tarafından saldırıya uğrayan işletmelerden biri olan Gold Spa, daha önce Atlanta Polis Departmanı tarafından çalışanların tutuklanmasına yol açan fuhuş sokmalarına maruz kalmıştı.

Haberlere göre, 2011'den 2013'e kadar iki yıllık bir süre boyunca, polis Gold Spa'da yedi gizli saldırı düzenledi ve toplam 10 tutuklama yaptı. Tutuklamaların tamamı kadındı. Raporlar genellikle Gold Spa'nın adresi olarak ev adreslerini listeliyordu.

Polis, iddia edilenlerle ilgili şikayetler aldı Bölümün halkla ilişkiler biriminden memur Steve Avery'ye göre, çekimlerin gerçekleştiği başka bir işletme olan Gold Spa ve Aromatherapy Spa'nın adreslerinde fuhuş.

Atlanta'nın hemen kuzeyinde bulunan Young's Asian Massage, vaka hakkında herhangi bir ayrıntı vermeyi reddeden ilçenin bir rekor tutucusuna göre, 2019'dan beri Cherokee County Şerif Ofisi tarafından soruşturma altında.

Greg Hynson, Salı günü öldürülen Young's ve sahibi Xiaojie Tan'ın haksız yere damgalandığını söyledi. Tan'ı bir arkadaşı olarak gördü ve ona "kesinlikle profesyonel" dedi.

Young's'ta masaj yaptıran 54 yaşındaki eski rekabetçi halterci Hynson, "İnsanlar 'Asya spa'sını düşünüyor ve onu bir şey olarak sınıflandırmak istiyorlar," dedi.

Ancak birkaç kapı aşağıda çalışan bir adam, kaçakçılıkla mücadele grupları için genellikle kırmızı bayraklara neden olan faaliyet türünü gördü.

Young's ile aynı plazadaki bir sigara dükkanında çalışan 33 yaşındaki Tanner Adams, orta yaşlı erkeklerin sürekli olarak işe girdiğini, arabalarını girişten uzağa park ettiğini ve park yeri boyunca yürüdüğünü gördüğünü söyledi. .

Sakinleri 18 Mart'ta Atlanta bölgesindeki üç kaplıcanın önünde altı Asyalı kadın da dahil olmak üzere sekiz kişinin vurulduğu derme çatma anıtlarda saygılarını sundular. (Ian Cone, Luis Velarde / Washington Post)

Adams, orada çalışan yarım düzine kadının gelip gittiğini nadiren gördüğünü, ancak yaptıklarında, bir Honda Odyssey minibüsünde işe gidip geldiklerini söyledi. Yaşlı bir beyaz adamın sık sık yanlarında gezindiğini söyledi.

Adams, yaşlı adam "oradan gelir ve gider ve yeni yıkanmış yiyecekler veya giysiler getirirdi" dedi. "Hepsi sıkışıp kalmış gibi göründüğü bir konumdaydı."

Hedeflenen üç işletmenin yürütülmesine dahil olan hiç kimseye yorum için ulaşılamadı.

Perşembe günü 50 yaşına girecek olan Young's'ın sahibi, halka açık kayıtlara göre 2016'dan beri masaj terapisti olarak lisans almıştı. Tan, toplumda iki kaplıcaya sahip çalışkan bir iş kadını olarak biliniyordu. Diğer kuruluşunun komşuları, Ga. Kennesaw'daki Wang's Feet & Massage, bunu sessiz ve dikkat çekici olarak nitelendirdi. Perşembe günü Wang's'da çalışan bir adam bir muhabirle konuşmayı reddetti.

Gürcistan'da masaj terapistleri, Tan gibi bir eyalet kurulu tarafından lisanslanmalıdır. Sektörde çalışan terapistler, kendilerinden cinsel hizmet sunmalarını yanlış bir şekilde varsayan veya bekleyen müşterilerin saldırılarının sıkça hedefidir.

Savunucular, seks söz konusu olduğunda bile hiç kimsenin çalışanların rolleri hakkında bir sonuca varmaması gerektiği konusunda uyarıyorlar.

“Onlar kız kardeş, anne, kız. Pittsburgh'da kaçakçılıktan kurtulanlarla çalışan ve kısa süre önce Asian Network Against Violence'ı kuran Annalisa Gibbs, etiketlere tokat atmak yanıltıcı olabilir, çünkü herkes bu etiketlere kendi mercekleriyle yaklaşıyor ”dedi.

Taylandlı Amerikalı Gibbs, “mutlu sonlar” ve “seni uzun süredir seviyorum” hakkındaki çocukluk şakalarından birlikte çalıştığı Asya kaçakçılığı mağdurlarına fırlatılan ırkçı ifadelere kadar tüm hayatını Asyalı kadınların cinselleştirilme biçimlerini deneyimleyerek geçirdi. , "paket servisi" olarak adlandırılmaya alışkın olanlar.

Bu tür fetişizasyon, RubMaps çevrimiçi forumları gibi seks alıcısı web sitelerinde çok yaygın. Yıllardır itiraz ve kanun yaptırım soruşturmalarına konu olan RubMaps, anonim kullanıcıların kaplıcalarda ve benzeri işletmelerde aldıkları hizmetleri açık bir şekilde anlatmalarına olanak sağlıyor. İncelemelerin doğruluğu doğrulanamasa da, site bir yeraltı işletme rehberi olarak hizmet veriyor ve bazı kuruluşlara, söz konusu olabilecek sömürüden bahsetmeden yasadışı teklifler için bir itibar sağlıyor.

Bir rapor bilgilerinin ilk parça her masaj iş hakkında anlatılan RubMaps listelenen halde kabaca 165 masaj işletmelerin 2020 yılında olduğunu StreetGrace bulundu Gürcistan kaçakçılıkla kuruluş tarafından “Masöz Etnik” dir. Bölgedeki kaplıcalar bildirilen bir dizi etnik köken listelerken, Long saldırısına uğrayan üç kişi, temsil edilen en büyük ve bazen tek etnik köken olarak “Asyalı” yı listeliyor.

Gold Spa, Aromatherapy Spa ve Young's Asian Massage, ırkçı hakaretler, göğüs ölçüleri ve kimin sorulacağına dair isimlerle dolu 200'den fazla incelemeye konu oluyor. Yakın zamanda gelen bir ziyaretçi, tanıştıkları çalışanın "çok bağımsız ve klinik" olduğundan şikayet etti.

Bir House alt komitesi, Asya işletmesindeki kaplıcalarda sekiz kişinin öldürülmesinden günler sonra, 18 Mart'ta Asyalı Amerikalılara karşı ayrımcılık ve şiddet üzerine bir duruşma düzenledi. (Joy Yi / Washington Post)

Massachusetts Boston Üniversitesi'nde klinik psikoloji ve Asya-Amerika çalışmaları profesörü Karen Suyemoto, Asyalı kadınların aşağılamasının Amerikan tarihi ve kültüründe derin köklere sahip olduğunu ve onları Beyaz erkeklerin yararına cinsel olarak mevcut oldukları için erotik hale getirdiğini söyledi.

Suyemoto, karşılaşılan ayrımcılığa ilişkin araştırmasına atıfta bulunarak, "Cinselleştirilmiş, itaatkâr, küçük Asyalı kadınlardan oluşan tamamen klişeleşmiş bir paket var" – hizmetçiler, masözler, manikür salonu teknisyenleri ve diğer düşük ücretli işçiler var, varlıkları hizmet etme kabiliyetleri azaldı, dedi Suyemoto. Asyalı Amerikalı kadınlar tarafından. "Amerikan emperyalizmi ve savaş tarihinde derin kökleri olan ve popüler medya tarafından sürdürülmeye devam eden cinsiyetlendirilmiş ırkçılık."

ABD yasaları, kadınların fahişe oldukları varsayımıyla 1875'te Çin, Japonya ve diğer Asya ülkelerinden “ ahlaksız ve ahlaksız amaçlarla” göç etmesini yasakladı. Çin'den kadınlar ve kızlar, 19. ve 20. yüzyılın başlarında düzenli olarak seks köleliği için kaçırıldı ve San Francisco'da müzayedeye çıkarıldı. Suyemoto, Asya kökenli kadınların cinselleştirilmesinin, ABD'nin Japonya, Kore ve Vietnam'daki askeri eylemleri sırasında desteklenen ve sürdürülen klişelerle devam ettiğini söyledi.

Irk ve etnik köken üzerine çalışan Yale Üniversitesi sosyoloğu Grace Kao, bu zararlı klişelerin porno endüstrisinden flört web sitelerine kadar her yerde şiddetlendiğini söyledi. Kao, çekimin "incel" kültürünü ve kadınları istemsiz bekarlıklarından dolayı suçlayan erkekleri anımsattığını söyledi.

“Azınlıklar zaten bazı insanlar tarafından insandan daha az görülüyor. Ve bu kadınlar reddetme hakkına sahip olmayan nesneler olarak görülüyor ”dedi Kao.

Sorunu ilerletmek, Asyalı Amerikalıların – genellikle yanlış bir şekilde monolitik bir grup olarak toplanan farklı bir diasporanın – bu ülkede "başaran" "örnek azınlıklar" olduğu şeklindeki efsanevi fikir nedeniyle Asyalı Amerikalılara karşı ırkçılığın hala görünmez hale getirilmesidir. Gerçekte, Asyalı Amerikalılar ülkedeki ekonomik olarak en bölünmüş ırksal gruptur ve düşük ücretli hizmet çalışanlarının büyük bir bölümünü oluşturur.

Bu gerçeklik, Asyalı kadınları, özellikle de göçmenleri, vücutlarının defalarca satışından kar sağlayan tacirler tarafından seks ticaretine zorlanma riskiyle karşı karşıya bırakabilecek kırılganlıklara katkıda bulunuyor.

Vali Brian Kemp de dahil olmak üzere Gürcistan'daki Cumhuriyetçiler, insan kaçakçılığını önemli bir kampanya konusu haline getirdi ve savunmasız kişilerin suç sayılmasına karşı uyaranlar tarafından sorgulanan Super Bowl etrafındaki baskınlar gibi yasa uygulama taktiklerini desteklediler.

StreetGrace, Georgia'nın masaj işleriyle ilgili araştırmasını tamamladıktan sonra, icra müdürü Camila Zolfaghari, buralardaki işçilerin sömürülmesinin yadsınamaz olduğunu söyledi. Çekim soruşturması sırasında dikkate alınacağını umuyor.

Zolfaghari, "Toplulukla çok az bağlantıları var, haykırırlarsa vize dolandırıcılığından hapse atılacakları söylendi ve ailelerinin tehlikeye atılacağı söylendi" dedi.

Bu tür tehditler, insan ticareti mağdurlarının yardım istemesini ve seks işçilerinin alıcılara düzenli olarak maruz kaldıkları şiddeti bildirmelerini engellemektedir. Suç ihbarında bulunanlar, her zaman fuhuş ve kışkırtma nedeniyle tutuklanma ve kendi mağduriyetinden sorumlu tutulma riskiyle karşı karşıyadır.

Ve eğer belgesizlerse, güvenlik aramak için sınır dışı edilme riskiyle karşı karşıya kalırlar. Çok ırklı bir ekonomik adalet örgütü olan 9to5 Ulusal Çalışan Kadınlar Birliği'nin icra direktörü Leng Leng Chancey, Gürcistan'daki silahlı saldırılarda kurbanların göçmenlik statüsü bilinmemekle birlikte, Amerika Birleşik Devletleri'nde çalışma izni olmayan kişilerin genellikle arama yapmaktan korktuklarını söyledi. yerel kolluk kuvvetlerinin belgesiz göçmenleri bulmak için ABD Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza ile birlikte çalışabileceğinden korktukları için yetkililerden yardım.

"Bu kesinlikle bir ırk sorunu. Atlanta'da yaşayan birinci nesil Çinli bir göçmen olan Chancey, bu aynı zamanda kadın düşmanlığı ve sınıfsal bir sorun "dedi. "Bütün bunlar iç içe geçmiş – beyazların üstünlüğü, yapısal şiddet ve yabancı düşmanlığı."

Savunucuları, sömürülen veya başka şekillerde mücadele eden insanların ihtiyaç duyduğu destekleyici hizmetlerden ziyade, masaj işlerine ve seks işçiliğine gösterilen bu kadar çok dikkatin ülke çapında daha fazla sokağa ve sınır dışı edilmeye yol açacağından korkuyor.

DC'de bir seks işçisi ve aktivist olan Tamika Spellman, masaj işletmeleri, striptiz kulüpleri, görüntülü sohbet siteleri ve seksin satıldığı veya göründüğü her yerde çalışan herkesi düşündüğünü söyledi.

Spellman, "Başka hiçbir meslekte, bundan sonra ne olabileceğinden, bu meslekte yaptığınız kadar korkmazsınız," dedi. "Hiçbir yerde olmayan bir yahoo'nun taklitçi bir suç işlemeyeceğini kim söyleyebilir?"

Haisten Willis, Meryl Kornfield, Julie Tate ve Alice Crites bu rapora katkıda bulundu.