Atlanta bölgesindeki kaplıca çatışmaları: Şüpheli, 3 masaj salonunda 8 kişinin öldürülmesinin ardından tutuklandı; kurbanların çoğu Asyalı idi – BUGÜN ABD


Salı gecesi Atlanta bölgesindeki masaj salonlarında yapılan üç silahlı çatışmada, çoğu Asya kökenli kadınlardan oluşan sekiz kişi, polisin tek silahlı kişi olduğundan şüphelenilen 21 yaşındaki bir adamı tutuklamasından önce öldürüldü.

Güney Kore Dışişleri Bakanlığı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, polisin kurbanların isimlerini açıklamadığını ve şüphelinin olası nedenlerini belirtmediğini, ancak en az dördünün Kore kökenli olduğunu söyledi. Yetkililer ayrıca Atlanta Journal Anayasasına , sekiz kurbandan altısının Asyalı kadınlar gibi göründüğünü söylediler.

Cinayetler, koronavirüsün Amerika Birleşik Devletleri'ne yayılmasıyla aynı zamana denk gelen Asyalı Amerikalılara yönelik son saldırı dalgasının ortasında geldi.

Cherokee İlçe Şerif Ofisi sözcüsü Kaptan Jay Baker, ilk çekimin Atlanta'nın 30 mil kuzeyinde Salı günü saat 17.00 civarında başladığı ve masaj salonunda beş kişinin vurulduğu sırada başladığını söyledi. Kurbanlardan ikisi olay yerinde hayatını kaybetti. Baker, üçünün bir hastaneye kaldırıldığını ve bunlardan ikisinin de öldüğünü söyledi.

Yaklaşık bir saat sonra, Atlanta polisi, sürmekte olan bir soygun çağrılarına cevap verdi ve Atlanta Polis Çavuşu Gold Spa'da üç kadını ölü buldu. John Chafee dedi. Hâlâ olay yerindeyken, polis, caddenin karşısındaki başka bir masaj salonuna ateş açılması için çağrılar aldı ve orada başka bir kadının ölümcül bir şekilde vurulduğunu buldu.

Chafee ABD'ye BUGÜN yaptığı açıklamada, video kanıtlarının her saldırıda zanlının aynı olduğunu "ortaya koyduğunu gösteriyor" dedi.

Chafee, "Birçoğu bu saldırıların Cherokee İlçesindeki silahlı saldırılarla ilgili olup olmadığını sordu" dedi. "Video Entegrasyon Merkezimizden gelen video görüntüleri, Cherokee County şüphelinin aracını Piedmont Road (Atlanta'da) çekimlerimiz sırasında bölgeye yerleştiriyor. Bu, araştırmacılar tarafından görüntülenen video kanıtlarının yanı sıra, şüphelimizin büyük olasılıkla olduğunu gösteriyor. Gözaltındaki Cherokee County'ninki ile aynı. "

İşte bildiklerimiz:

Çekimler nerede oldu?

Çatışmalardan ikisi Atlanta'da Piedmont Road'da, Gold Spa'da ve Aromatherapy Spa'da banliyöde meydana gelen bir çekimin ardından caddenin karşısında meydana geldi.

İlk olay, Atlanta'nın yaklaşık 30 mil kuzeyinde, Acworth'te kırsal bir bölgenin yakınında, 92 numaralı karayolu dışında bir alışveriş merkezinde Young's Asian Massage Parlor'da meydana geldi.

Şüpheli kim?

Baker, Georgia, Woodstock'tan 21 yaşındaki Robert Aaron Long'un Atlanta'nın yaklaşık 150 mil güneyinde, Salı gecesi Crisp County'de gözaltına alındığını söyledi.

Crisp County'deki milletvekilleri, Long'un saat 20.00 civarında siyah bir cip ile güneye seyahat ettiği bilgisini aldı, bir şerif sözcüsü USA TODAY'e söyledi.

Georgia Eyalet Devriye askerleri ve Crisp İlçe milletvekilleri tarafından tespit edildi. Tutuklandı ve İlçe Gözaltı Merkezine götürüldü.

Crisp County Şerif Ofisi sözcüsü Haley Little, Çarşamba sabahı Long, Cherokee İlçesi şerifinin gözetimine iade edildiğini söyledi.

Kurbanlar kimlerdi?

Baker, Atlanta Journal Constitution'a , Acworth saldırısının kurbanlarının iki Asyalı kadın, bir beyaz kadın ve bir beyaz adam olduğunu söyledi. Beşinci kurban, yaralanan ve hastaneye kaldırılan İspanyol bir adamdı.

Atlanta Journal Anayasası'na polisin verdiği bilgiye göre, Atlanta'daki silahlı saldırıların dört kurbanı da Asyalı kadınlar gibi görünüyordu. Polis, kurbanların kimliklerini açıklamadı.

Güney Kore Dışişleri Bakanlığı Çarşamba günü, Atlanta'daki diplomatlarının kadınlardan dördünün Kore kökenli olduğunu doğruladığını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken şu anda Güney Kore'de Dışişleri Bakanı Chung Eui-yong ile görüştü ve Çarşamba günü cinayetleri ele aldı. "Amerika'da veya hiçbir yerde yeri olmayan bu şiddet bizi dehşete düşürüyor" dedi.

Asyalı Amerikalılara ve Pasifik Adalılarına karşı ayrımcılık ve yabancı düşmanlığı olaylarını izleyen Stop AAPI Hate, yaptığı açıklamada, "Bugün Atlanta'da çok sayıda Asyalı Amerikalı kadının öldürüldüğü bildirilemez bir trajedi – her şeyden önce kurbanların aileleri için , ama aynı zamanda geçen yıl boyunca yüksek düzeyde ırkçı saldırılardan sersemlemiş olan Asya-Amerikan topluluğu için, "

"Bu son saldırı, yalnızca Asya Amerikan toplumunun katlanmaya devam ettiği korku ve acıyı şiddetlendirecek."

COVID sırasında Asyalı Amerikalılara yönelik nefret suçları: Asyalı Amerikalılara yönelik saldırılar, COVID-19 ortasında nefret olaylarındaki artışı vurguluyor

Sebep nedir?

Polis soruşturma yapıyor ve şüphelinin nedeni hakkında herhangi bir tahminde bulunmadı.

Katkıda Bulunan: Jordan Culver, USA TODAY, Associated Press