AstraZeneca: ABD verileri aşının tüm yetişkinler için etkili olduğunu gösteriyor – Associated Press

WASHINGTON (AP) – AstraZeneca, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, COVID-19 aşısının uzun süredir beklenen bir ABD çalışmasında her yaştan yetişkin arasında güçlü koruma sağladığını bildirdi.Bu, halkın çekime olan güvenini yeniden inşa etmeye ve onu bir adım daha yaklaştırmaya yardımcı olabilecek bir bulgu. ABD'deki gümrük iznine

30.000 kişinin katıldığı çalışmada aşı, yaşlı yetişkinler de dahil olmak üzere semptomatik COVID-19 vakalarını önlemede% 79 etkiliydi. Aşılanmış gönüllüler arasında, sahte aşılar alan katılımcılarda bu tür beş vaka ile karşılaştırıldığında, ciddi bir hastalık veya hastaneye yatış yoktu – küçük bir sayı, ancak İngiltere ve diğer ülkelerden elde edilen, aşının hastalığın en kötüsüne karşı koruduğuna dair bulgularla tutarlı.

İLAN

AstraZeneca, çalışmanın bağımsız güvenlik monitörlerinin, Avrupa'da tespit edilenler gibi nadir kan pıhtılaşması riskinde artış olmaması da dahil olmak üzere ciddi yan etkilere rastlamadığını söyledi. geçen hafta birçok ülkenin aşıları kısa süreliğine askıya almasına yol açan bir korku.

AstraZeneca'nın biyofarmasötik araştırma şefi Mene Pangalos Associated Press'e "Umarım aşının etkinliği hakkında herhangi bir şüphe uyandırır" dedi. “Genel olarak aşının kullanıldığı yerde, oldukça etkili olduğu görüldü. Bu yüzden ABD'deki araştırmanın aşıya biraz ivme kazandırmaya ve dünyanın her yerinde daha da kullanılmasını sağlamaya devam edeceğini umuyorum. "

Şirket, önümüzdeki haftalarda Gıda ve İlaç İdaresi'ne bir başvuruda bulunmayı hedefliyor ve hükümetin dış danışmanları, ajans bir karar vermeden önce kanıtları kamuya açık bir şekilde tartışacak. Pangalos, aşının Nisan ayının ikinci yarısına doğru acil durum yetkisi alabileceğini söyledi. Eğer öyleyse, şirket hemen 30 milyon doz ve ilk ay içinde ek 20 milyon doz teslim edecek.

Bunun Amerika'nın aşılama planları için ne anlama geleceği belirsiz. Biden yönetimi, ABD'de halihazırda kullanılmakta olan üç aşının üreticilerinin – Pfizer, Moderna ve Johnson & Johnson – artan tedarikleri sayesinde, Mayıs ayı sonuna kadar tüm yetişkinler için yeterli doz olacağını öngörüyor.

Federal yetkililer, FDA'nın incelemesine önyargılı olmak istemediklerini, ancak AstraZeneca bulgularını hem ABD arzı hem de virüse karşı küresel mücadele için bir zafer olarak değerlendirdiklerini söylediler.

"Avrupa'da ve dünyada bunu zaten yetkilendirmiş çok sayıda ülke var, bu nedenle Amerika Birleşik Devletleri tarafından yürütülen bir çalışmanın bu aşının etkinliğini ve güvenliğini doğrulamasının, genel olarak küresel sağlığa önemli bir katkı olduğunu düşünüyorum. ABD'nin en iyi bulaşıcı hastalıkları uzmanı Dr. Anthony Fauci, ”dedi.

İLAN

70'den fazla ülkede onaylanmış olan AstraZeneca atışı, COVID-19 aşılarını yoksul ülkelere ulaştırmayı amaçlayan ve COVAX olarak bilinen BM destekli bir projenin temelini oluşturuyor. Ayrıca, Avrupa ülkelerinin yavaş aşı uygulamalarını artırma çabalarında da önemli bir araç haline geldi. Bu, özellikle endişe verici olan çekimler hakkında şüpheler yarattı.

Kan pıhtısı korkusundan önce bile, bilim adamları ABD çalışmasının aşının gerçekten ne kadar iyi çalıştığına dair bazı kafa karışıklığını ortadan kaldıracağını umuyorlardı. Önceki araştırmalar, daha genç popülasyonlarda etkili olduğunu öne sürse de, 65 yaşın üzerindekileri, çoğunlukla COVID-19'a karşı en savunmasız olanları ne kadar iyi koruduğuna dair sorular vardı.

Ayrıca, İngiltere, Brezilya ve Güney Afrika'da aşıların yaklaşık% 70 etkili olduğunu öne süren testlerden elde edilen kısmi sonuçlara dayanarak aşıya izin verdi. Ancak bu sonuçlar, bazı katılımcıların ilk atışlarında sadece yarım doz almasına neden olan bir üretim hatasıyla gölgelendi.

İlgili Öyküler

Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu'ndan Stephen Evans, yeni verilerin endişeleri gidermeye yardımcı olabileceğini söyledi.

"Bu sonuçların faydaları, AZ aşısına duyulan güvenin büyük ölçüde siyasi ve medya yorumlarıyla aşındığı dünyanın geri kalanı için olacaktır" dedi.

ABD çalışmasındaki gönüllülerin üçte ikisi aşı ve geri kalan sahte aşıları aldı ve Pazartesi günkü rapor, ikinci aşı dozunun başlamasından sonra bildirilen ilk 141 COVID-19 vakasına dayanıyor. AstraZeneca bu vakaların dökümünü vermeyi reddetti , FDA sunumunu hazırlamaya devam ederken.

Ancak Fauci, çalışmanın farklı yaşları, ırksal ve etnik azınlıkları ve altta yatan sağlık koşullarına sahip kişileri dahil etme konusunda dikkatli olduğunu ve "etnik köken ve yaş arasında karşılaştırılabilir etkinlik" bulduğunu söyledi.

East Anglia Üniversitesi'nde tıp profesörü olan Dr. Paul Hunter, sonuçların güven verici olduğunu ancak AstraZeneca'nın iddialarını desteklemek için daha fazla ayrıntıya ihtiyaç olduğunu söyledi.

Çalışmayla bağlantısı olmayan Hunter, "Ancak bu, aşının en çok ihtiyaç duyulan şeyi yaptığına dair güven sağlamalı" dedi.

Güvenlik cephesinde, Fransa, Almanya, İtalya ve diğer ülkeler, pıhtıları araştırmak için geçen hafta askıya alındıktan sonra AstraZeneca aşısını kullanmaya devam ettiler. Perşembe günü, Avrupa İlaç Ajansı, aşının genel pıhtı riskini artırmadığı sonucuna vardı, ancak çok nadir bulunan iki türe bağlı olduğunu da ekarte edemedi.

İngiltere'de ve Avrupa'da olduğu gibi ABD'de de, ilk aşılar piyasaya sürülürken beklenmedik sorunları izlemek için büyük çabalar halihazırda devam ediyor. Ve ABD, AstraZeneca'nın aşısını değerlendirirken Fauci, "FDA'nın bu verilerin her yönüne büyük bir inceleme yapacağından emin olabilirsiniz" dedi.

AstraZeneca çekimi, bilim insanlarının "viral vektör" aşısı dediği şeydir . Atışlar, normalde şempanzelere bulaşan zararsız bir soğuk virüsle yapılır. Koronavirüsün başak proteininden genetik materyali vücuda taşımak bir Truva atı gibi davranır. Bu, gerçek virüs ortaya çıkarsa bağışıklık sistemini savaşmaya hazırlar.

Diğer iki şirket, Johnson & Johnson ve Çinli CanSino Biologics, aynı teknolojiyi kullanarak ancak farklı soğuk virüsler kullanarak COVID-19 aşıları yapıyor.

___

Neergaard, Washington'dan bildirdi.

___

AP'nin pandemik kapsamını https://apnews.com/hub/coronavirus-pandemic adresinde takip edin , https://apnews.com/hub/coronavirus-vaccine ve https://apnews.com/UnderstandingtheOutbreak .