75 yaşındaki Asyalı kadın, San Francisco'da ona yumruk atan adamı dövüyor: 'Onun cesaretine hayran kaldım' – The Washington Post

"Bu serseri bana vurdu!" Xie, havluları kanlı gözüne doğru uzatırken izleyenlere, sonrasının bir videosunun gösterildiğini söyledi.

Polis, Perşembe günü 39 yaşındaki Steven Jenkins'i tutukladı ve o gün yaşlı bir Asyalı kişiye yapılan başka bir sebepsiz saldırıdan da sorumlu olduğunu söyledi. O şimdi iki kez saldırı ve yaşlı istismarı ile suçlanıyor.

San Francisco Polis Departmanı sözcüsü Robert Rueca The Post'a yaptığı açıklamada, "Araştırmacılar olayda ırkçı önyargının motive edici bir faktör olup olmadığını belirlemek için çalışıyorlar" dedi.

Özellikle Körfez Bölgesi, son aylarda Asya karşıtı saldırılarda bir artış gördü. 28 Ocak'ta San Francisco'da 84 yaşındaki Taylandlı bir göçmen yere itildi ve daha sonra öldü . Benzer bir olay, bu ayın başlarında Oakland'da hayatta kalan 75 yaşındaki Asyalı Amerikalı bir adamın başına geldi. Mountain View, Kaliforniya'da bir kadın, bu ay, ırkçı lakapları bağırmak ve dışarıda öğle yemeği yerken 36 yaşındaki Asyalı bir Amerikalıya tükürmekle suçlandı.

Çarşamba günü polis, Jenkins'in Xie'ye saldırmadan hemen önce başka bir Asyalı Amerikalı son sınıf öğrencisine saldırdığını söyledi.

San Francisco Toplum Gençlik Merkezi tarafından düzenlenen GoFundMe'ye göre 83 yaşındaki Vietnamlı Amerikalı Ngoc Pham, bir çiftçi pazarında market alışverişi yapıyordu. GoFundMe sayfası, Jenkins'in Pham'a saldırdığını ve yere düştüğünü söyledi. Bir tanık, Jenkins kaçmaya çalışırken kovalayan bir güvenlik görevlisine haber verdi.

Jenkins daha sonra doğuya koştu, burada bir sokak köşesinde duran Xie ile karşılaştı ve ona yumruk attı. Xie tahta tahtayı alıp Jenkins'e çarpmaya başladığında, güvenlik görevlisi geldi ve polis gelene kadar onu gözaltına aldı.

Kısa bir süre sonra, bir KPIX çalışanı koşmaya başladı ve cep telefonunu çekmeye başladı, Jenkins'i bir sedyede ağzından damlayan kanla yakaladı.

Xie yakınlarda durdu, hıçkıra hıçkıra uzun bir tahta tahtasını tuttu.

Seni serseri, neden bana vurdun? KPIX'in bildirdiğine göre Xie, Kantonca, Jenkins'e bir kalabalığın toplandığını söyledi.

Rueca, akşam 4: 30'da, polis onu “ilgisiz, önceki bir tıbbi durum nedeniyle” hastaneye götürdükten sonra ilçe hapishanesinde tutuldu. Hapishane kayıtlarına göre bonosu 50.000 dolar olarak belirlendi. Jenkins için bir avukat listelenmedi ve kayıtlar mahkemeye ne zaman çıkacağını göstermedi.

Polis, Xie ve Pham'ın da "hayati tehlike içermeyen yaralanmalarla" hastaneye kaldırıldığını söyledi.

GoFundMe'ye göre Pham hala orada. Kafasında kesikler ve çürükler var, burnunu ve muhtemelen boyun kemiklerini kırdı. Cuma başı itibarıyla Pham'dan GoFundMe, tıbbi masrafları için 106.000 $ 'ın üzerinde para topladı.

GoFundMe, "Ngoc … morali iyi" diyor. "Ngoc, Vietnam'daki bir toplama kampında 17 yıl hayatta kalmasının bir sonucu olarak hayata her zaman olumlu bir bakış açısına sahip olmuştur."

Xie'nin, tıbbi harcamaları için Cuma günü erken saatlerde yaklaşık 595.000 dolar toplayan bir GoFundMe yaratan torunu John Chen'e göre iki siyah gözü var. Ailesi, 26 yıldır San Francisco'da yaşayan Xie'nin hem fiziksel hem de duygusal olarak iyileşmek için mücadele ettiğini söyledi.

Xie'nin kızı Dong-Mei Li, Perşembe günü KPIX'e “Çok travmatize olmuş, çok korkmuş ve bu göz hala kanıyor” dedi. "Sağ göz hala hiçbir şey göremiyor ve hala kanıyor ve kanamayı emecek bir şeyimiz var."

Chen, büyükannesinin bir daha evini terk etmekten korktuğunu söylediğini yazdı. Ancak Xie'nin saldırıya verdiği yanıttan gurur duyduğunu belirtti.

Chen, "Onun cesaretine hayran kaldım," diye yazdı. "Bu sebepsiz saldırıya karşı kendini savunan oydu."

Chen, Perşembe günü ikinci bir gönderide büyükannesinden 20.000'den fazla GoFundMe bağışçısına bir mesaj gönderdi.

Chen, "Genç kuşak Asyalı Amerikalıların birbirlerini destekleyebileceklerini ve yaşlıları destekleyebileceklerini umuyor" diye yazdı.