Asyalı Amerikalılar Atlanta bölgesindeki cinayetler yüzünden hem kederli hem de öfkeli – NBC News

Salı akşamı Atlanta bölgesindeki üç kaplıcada silahlı bir kişinin altı Asyalı kadın da dahil olmak üzere sekiz kişiyi öldürmesinin ardından Asya Amerikan topluluğu sersemlemişti.

Asyalı Amerikalı ve Pasifik Adalılara yönelik nefret ve önyargı olayları artıyor. Geçen Mart ayından bu yana, kâr amacı gütmeyen kuruluş Stop AAPI Hate, sözlü taciz, taciz ve fiziksel saldırılarla ilgili yaklaşık 3.800 kişisel bildirim topladı. Raporların yüzde altmış sekizi kadınlardan geldi.

Asyalı Amerikalı siyasetçiler, toplum liderleri ve yazarlar, Asyalı kadınları yaygın cinsiyet temelli şiddete yol açan zararlı klişelerden uzun süredir koruyamayan bir adalet sisteminden duydukları hayal kırıklığının yanı sıra, Çarşamba günü yaşanan çatışmalardan duydukları üzüntüyü dile getirdiler.

Koreli Amerikalılar Konseyi'nin yönetici müdürü Abraham Kim, "Keder ve öfke var" dedi.

Güney Kore Dışişleri Bakanlığı Çarşamba günü, ölen kadınların dördünün Kore kökenli olduğunu söyledi. Atlanta polisi, saldırıların bir nefret suçu olup olmadığını belirlemek için henüz çok erken olduğunu söyledi ve erken göstergelerin ırksal olarak motive edilmemiş olabileceklerini gösterdiğini söyledi. Yetkililer, şüpheli Robert Aaron Long'un kendilerine "cinsel bağımlılığı" olduğunu ve kurbanları ırkları nedeniyle hedef almadığını söyledi.

Kim, "Bazı insanlar, suçun cinsel bağımlılıktan kaynaklandığına, ırkın karışmadığı anlamına gelmediğine inanıyor" dedi. "Hala Asyalı kadınların klişeleşmesine ve nesneleştirilmesine dayanıyor."

Ulusal Asya Pasifik Amerikan Kadın Forumu'nun yönetici direktörü Sung Yeon Choimorrow, cinayetleri nefret suçları olarak sınıflandırmanın isteksizliğinin polisin "ırkçılığın nasıl işlediğini bilmediğini" gösterdiğini söyledi.

"Siyasi bağlama, Asyalı kadınların aşırı cinselleştirdiği yılların tarihine, bakışlarımız nedeniyle bize yöneltilen sokakta yaşayacağımız ırkçı cinsel tacize bakmamız gerekiyor" dedi. "Bu, ABD kolonizasyon geçmişi olan ülkelerden buraya gelen Asyalı Amerikalı kadınlara çok özel."

Atlanta, Asian Americans Advancing Justice – sivil haklar örgütünün dava direktörü Phi Nguyen, insanların vurulmaları ırk, sınıf ve cinsiyete dayalı ayrımcılık da dahil olmak üzere çeşitli ayrımcılık biçimlerinin kesişimi olarak anlamaları gerektiğini söyledi.

"Dün öldürülen Asyalı kadınların devam eden bir salgın sırasında son derece savunmasız ve düşük ücretli işlerde çalışıyor olması, kadın düşmanlığının, yapısal şiddetin ve beyaz üstünlüğünün birleşen etkilerine doğrudan işaret ediyor" dedi.

Cherokee İlçesi Şerif Ofisi, Acworth'teki ilk saldırıda dördü öldürülen beş kurbanı tespit etti: Delaina Ashley Yaun, 33; Paul Andre Michels, 54; Xiaojie Tan; ve Daoyou Feng, 44. Elcias R. Hernandez-Ortiz, 30, yaralandı.

Diğerleri sosyal medyada üzüntü ve öfke ifade etti.