Avukatlar, milletvekilleri, Atlanta cinayetlerinin ardından Asya karşıtı nefret suçlarının sona erdirilmesini talep ediyor – POLITICO

Bir başka yasa tasarısı, Senatör Richard Blumenthal (D-Conn.) Ve Temsilci Don Beyer'in (D-Va.) Önderliğindeki çabalarla, ABD'de nefret suçlarının rapor edilme şeklini dönüştürme çalışmalarında. Bu arada Temsilciler Meclisi Yargı Komitesi Perşembe günü Asya kökenli Amerikalılar ve Pasifik Adalıları şiddetiyle ilgili bir duruşma yapacak. Ve Çevre Yolu'nun içindeki ve dışındaki savunucular, Adalet Bakanlığı'ndan, Asyalı Amerikalıları travmatize eden – ırkçı hakaretlere bağırmak gibi – ancak yasal olarak nefret suçları kategorisine alınamayan olaylara yönelik soruşturma açmak gibi daha fazla eylem talep ediyorlar.

Ancak savunucular aynı zamanda bir kültür değişimi de arıyorlar. Koronavirüsün başlangıcında eski Başkan Donald Trump'ın Asya karşıtı yorumlarına, geçen yıl içinde Asya karşıtı nefret suçlarında yaşanan ani yükselişin katalizörü olarak işaret ediyorlar. Trump ve müttefikleri, virüsü sık sık "Kung Gribi" ve "Çin virüsü" olarak adlandırdı ve kökenlerinin Çin'in Wuhan kentine atıfta bulundu. Retorikleri, Asya karşıtı Twitter trafiğinde yüzde 900'lük bir artışa yol açtı. Eski başkan, vurulma gecesi Fox ile yaptığı röportajda "China Virus" kullanmaya devam etti.

Kongre Asya Pasifik Amerika Grubu Başkanı Temsilci (D-Calif.), "Bu, Donald Trump'ın 'Çin Virüsü' ve 'Wuhan Virüsü' terimlerini kullanmasının ve nefret yaratmasının tam bir yıl sonrasının sonucudur," dedi. POLITICO'ya söyledi.

Haftalık basın toplantısında vurulma olayıyla ilgili olarak, "Ülkemizdeki en savunmasız göçmen Asyalı kadınlar oldukları için bireylerin hedef alındığı açık" dedi.

Savunucular, bu suçları dizginlemenin önemli bir ilk adım olduğunu söylüyor. Ancak, kongre liderlerinin şiddete neden olan çevreye de değinmeleri gerektiğini söylüyorlar.

Pandeminin başlangıcından bu yana, Asya Amerikan savunma örgütü Stop AAPI Hate, 3.795 nefret vakası bildirdi. Bunların yüzde 35'i Asya'nın sahip olduğu işletmelerde gerçekleşti. Nefret ve Aşırılık Çalışmaları Merkezi tarafından yayınlanan bir başka analiz, Amerika'nın en büyük 16 kentinde, özellikle New York ve Los Angeles'ta şiddetli dalgalanmalarla birlikte, Asyalı Amerikalılara yönelik nefret suçlarında yaklaşık yüzde 150'lik bir artış olduğunu ortaya koydu.

Savunucular ve milletvekilleri, Salı günü Atlanta bölgesindeki üç kaplıcada meydana gelen ölümcül silahlı saldırıların, Asyalı Amerikalılara karşı uzun bir ırkçılık ve kadın düşmanlığı tarihinin, virüs hakkındaki yanlış bilgilerin ve başkanın bölücü söyleminin doruk noktası olduğunu söylüyorlar. Kurbanların çoğu kadındı; en az dördü Asya kökenliydi. 21 yaşındaki şüpheli Robert Aaron Long beyaz ve bu yazı itibariyle en az dört cinayetle suçlanıyor .

Atlanta polisi Çarşamba günü, silahlı kişinin kendi kendini ilan ettiği cinsel bağımlılığının ırksal önyargıdan ziyade kaplıcaları hedef alma kararında rol oynayabileceğini öne sürdü. Bir polis memuru, zanlının "gerçekten kötü bir gün geçirdiğini" söyledi. Bu sözler, şüphelinin zihinsel durumunu eylemlerinden sorumlu tutmanın oyundaki daha büyük dinamiklerden uzaklaştığını söyleyen savunucuların hayal kırıklıklarına da eklendi.

"Irkçılık, başka bir kişiye zarar veren bir birey olmak zorunda değildir. Bu sistematik bir sorun. Ulusal Asya Pasifik Amerikan Kadın Forumu'nun yönetici direktörü Sung Yeon Choimorrow, ”dedi. "Reaktif bir şekilde yasama yapmayı bırakmalıyız, bu da temelde ortaya çıkan durumlara Yara Yardımlarını koymalı ve temel nedenleri ele almak için daha derine inmeye başlamalıyız."

Bunların arasında, bazı savunucuların Salı günkü şiddete katkıda bulunduğu belirtilmiş olan, Asyalı kadınların aşırı cinselleştirilmesiyle ilgili bir tarih var. Choimorrow, Asyalı kadınların uysal veya itaatkâr olduğuna dair uzun süredir devam eden klişelerin onları tacize karşı daha savunmasız hale getirdiğini açıkladı. Stop AAPI Hate'in ulusal verileri, Asyalı Amerikalı kadınların nefret olaylarını bildirme olasılığının erkeklerden iki kat daha fazla olduğunu gösterdi.

Asya Pasifik Amerikan Kongre Çalışmaları Enstitüsü başkanı ve CEO'su Madalene Mielke, "Irkçı bir karalamadan provokasyona, birden fazla Asyalı Amerikalı kadının öldürüldüğü bir noktaya gitti" dedi.

Çarşamba sabahı düzenlenen bir basın toplantısında, Atlanta Belediye Başkanı Keisha Lance Bottoms, Salı gecesi yaşanan silahlı saldırıların ülke genelinde Asyalı Amerikalılara yönelik artan ırkçılık ve şiddetin bir sonucu olduğunu söyledi.

Bottoms, "Kabul edilemez, nefret dolu ve durması gerekiyor," dedi. Hikayeleri duyuyoruz. Onları televizyonda görüyoruz, sosyal medyada görüyoruz. "

New York belediye başkanı adayı Andrew Yang, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris de dahil olmak üzere bir grup kamu görevlisi Çarşamba günü Atlanta'daki şiddeti kınadı.

Harris, Beyaz Saray'da gazetecilere verdiği demeçte, "Bu, ülkemizdeki şiddet meselesi olan ve buna asla tahammül etmemek ve her zaman ona karşı çıkmak için yapmamız gereken daha büyük bir konuya değiniyor," dedi. "Nedeni hakkında henüz net değiliz. Ama Asya-Amerikan toplumumuza sizinle birlikte olduğumuzu ve bunun tüm insanları nasıl korkutup şok ettiğini ve öfkelendirdiğini anladığımızı söylemek istiyorum. "

Geçen yılki orijinal Covid-19 Nefret Suçları Yasası'nın sponsoru Meng, dilin sonuçları olduğunu söyledi. Yasasının yanlış bilgilendirme nedeniyle ırkçı dil kullananlar arasında Asya karşıtı retoriğe karşı çıkabileceğine inanıyor. Tasarının bir bölümü Sağlık ve İnsan Hizmetleri Sekreteri, Beyaz Saray Covid-19 Sağlık Eşitliği Görev Gücü ve toplum temelli kuruluşların Covid-19'u açıklarken ırksal ayrımcı dilden nasıl kaçınılacağına dair rehberlik derlemeleri için bir araya gelmeleri çağrısında bulunuyor.

“Başkanımız 'Çin Virüsü' ve 'Kung Gribi' gibi kelimeleri kullanmaya başladığında şok edici bir şekilde hayal kırıklığına uğradık. Ve o zamanlar pek çok insan gibi ben de çok gergindim, çünkü belli ki korku zamanında çok geniş bir platforma sahipti ”dedi Meng POLITICO'ya.

Meng, "İnsanların onun gibi bir lidere bu kelimeleri kullanarak nasıl tepki verebileceğinden gerçekten korkuyorduk" dedi. "Ve geçen yıl, sürekli böyle ifadeler kullanmasının ülke çapındaki bu şiddetli saldırılara nasıl katkıda bulunduğunu tam anlamıyla gördük."

Meng'in tasarısı, aynı zamanda, nefret suçu incelemelerini hızlandırmak ve birden çok dilde çevrimiçi bir platform oluşturarak nefret suçu bildirimine erişimi kolaylaştırmak için Adalet Bakanlığı içinden bir yetkili atayacak. Tasarı aynı zamanda veri toplamayı da iyileştirecektir. Ve onun faturası, yasa koyucuların sıraya girdiği tek kişi değil Asyalı Amerikan şiddetindeki artışa yanıt olarak: Bu ayın sonlarında, Demokrat milletvekilleri ABD'deki nefret suçu raporlama altyapısını yenileyebilecek bir yasa tasarısı olan Nefret Yasası'nı yeniden uygulamaya koymayı da planlıyorlar.

FBI tarafından toplanan mevcut nefret suçu istatistikleri, gerçek vaka sayısının yüzeyini neredeyse hiç çizmiyor: Yaklaşık 18.000 yerel kolluk kuvveti departmanından 15.588'i nefret suçu verilerini FBI'a gönderdi ve yüzde 86.1'i sıfır nefret suçuyla yanıt verdi , ajansın en son raporuna göre.

Houston, Baltimore ve Philadelphia gibi nüfusu 500.000'in üzerinde olan büyük şehirler bile tek bir vaka bildirmedi. Savunucular, kentsel alanlarda nefret suçlarının meydana gelme ihtimalinin düşük olduğunu söylüyor. Ancak Chu'ya göre, polis departmanları eğitim eksikliğinden dolayı nefret suçlarını doğru bir şekilde tespit edemiyorlar ve özellikle FBI veya Adalet Bakanlığı'ndan herhangi bir denetim olmaksızın sayıları düşürmek için çok az teşvikleri var.

Yasanın orijinal Senato versiyonuna sponsor olan Senatör Richard Blumenthal'e (D-Conn.) Göre Nefret Yasağı Yasası, eğitim için hibeler sağlayarak ve nefret suçu yardım hatları kurarak bu konuları ele alabilir. Ve geçen yıl Kongre'de ölmesine rağmen, kaderinin bu sefer farklı olacağını düşünüyor.

POLITICO'ya verdiği demeçte Blumenthal, "Trajik bir şekilde, bu yasayı eskisinden daha acilen yönlendirebilecek şey, Asyalı Amerikalılar, Müslümanlar ve genel olarak göçmenler gibi gruplara karşı gördüğümüz nefret suçlarında görülen acıklı artış."

Blumenthal, "Nefret suçlarındaki artış, beyaz üstünlükçülerin ve nefret suçlarına karışan diğerlerinin yönlendirdiği şiddet içeren aşırılıkla doğrudan bağlantılı" dedi. "Ve gördüğümüz ani artış, tüm toplumumuzun dokusunu yırtan bir kanser."

Bu arada, Temsilciler Meclisi Yargı Komitesi Perşembe günü, Asya kökenli Amerikalıların pandemi sırasında karşılaştıkları ayrımcılıkları ele alarak farkındalık yaratmak ve olası çözümlere ilişkin uzmanların görüşlerini toplamak için bir duruşmaya ev sahipliği yapacak. Üyeler, hepsi Asyalı Amerikalı milletvekilleri olan Chu, Meng, Temsilci Doris Matsui (D-Calif.) Ve Senatör Tammy Duckworth (D-Ill.) İle bir dizi Asyalı Amerikalı aktivist ve akademisyenle röportaj yapacak.

Eylem, Kongre dışında da demleniyor. Chu, CAPAC üyelerinin geçtiğimiz hafta DOJ'un sivil haklar başsavcı yardımcısı adayı Kristen Clarke ile görüştüklerini söyledi. Grup, nefret suçlarında ırkçı önyargı veya niyetin kanıtlanmasının zorluklarını ve bunun veri toplamayı nasıl etkilediğini tartıştı.

Chu, saldırgan gözdağı gibi teknik olarak suç olmayan ancak travma yaratan, FBI tarafından kötü de olsa izlenen nefret suçlarının aksine Asya karşıtı saldırıları / olayları izlemenin bir yolu olmadığını söyledi. Chu'ya göre "adrese söz verdi.

Geçen yıl Nefret Yasası'nın ev versiyonuna sponsor olan Beyer, nefret suçlarını doğru bir şekilde kataloglama baskısının onlarla savaşmak için çok önemli olduğunu söyledi.

Beyer POLITICO'ya “Bütün bunlar, ölçemediklerinizi yönetemeyeceğiniz bu tür temel fikre geri dönüyor” dedi. "Veriniz yoksa, neye karar verirsiniz? Ya da ilerleme kaydettiğinizi nasıl anlarsınız? "

Sarah Ferris ve Marianne Levine bu rapora katkıda bulundu.