AAPI Liderleri Biden'ın Nefretle Mücadele Etmesini Sağlayacak Eylemleri Tanımladı – NPR

Başkan Biden ve Başkan Yardımcısı Harris, Cuma günü Georgia'nın Asya-Amerika ve Pasifik Adalı topluluğundan liderlerle görüştükten sonra Atlanta'da göründü. Patrick Semansky / AP gizle başlığı

başlığı değiştir

Patrick Semansky / AP

Başkan Biden ve Başkan Yardımcısı Harris, Cuma günü Georgia'nın Asya-Amerika ve Pasifik Adalı topluluğundan liderlerle görüştükten sonra Atlanta'da göründü.

Patrick Semansky / AP

Atlanta bölgesindeki kaplıcalarda meydana gelen ölümcül silahlı çatışmaların Asya kökenli altı kadını öldürmesinden önce bile, Başkan Biden, nefret ve tacize karşı güçlü açıklamalar yaparak ve federal hükümetin istihdamını yasaklayarak Asyalılara ve Asyalı Amerikalılara yönelik son şiddet artışını gidermek için adımlar atmıştı. selefi tarafından kullanılan ve üst yönetim liderlerini topluluk liderleri ve savunucuları ile "dinleme oturumları" düzenlemeleri için görevlendiren "kışkırtıcı ve yabancı düşmanı" bir dil.

Şimdi, rahatsız edici eğilime keskin bir şekilde odaklanan Asyalı Amerikalı ve Pasifik Adalı topluluk liderleri, Biden ve Adalet Bakanlığı'ndan somut, ölçülebilir yanıtlar istiyor.

Stop AAPI Hate'in kurucularından Cynthia Choi, "Şu anda insanlar evlerini terk etmekten korkuyor" dedi. "Bence güvenlik duygunuzun temel olarak reddedilmesi, insan haklarımızın ihlali. Ve bence bunun ciddiye ve acilen alınması gerekiyor."

Bu hafta, bu konuma seçilen ilk Asyalı Amerikalı olan Biden ve Başkan Yardımcısı Harris, bunun yerine Asyalı Amerikalı milletvekilleri ve Gürcistan'daki diğer topluluk liderleriyle görüşmek için koronavirüs yardım paketinin faydalarını ortaya koymak için planlanan bir geziye yeniden odaklandı.

Toplantıdan sonra konuşan Biden, "Çok fazla Asyalı Amerikalı sokaklarda bir aşağı bir yukarı yürüyor ve endişe duyuyor, geçen yıl her sabah kendi güvenliklerini ve sevdiklerinin güvenliğinin söz konusu olduğunu hissederek uyanıyor," dedi. "Saldırıya uğradılar, suçlandılar, günah keçisi ilan edildiler ve taciz edildiler."

Asian Americans Advancing Justice'den John Yang, "İyi yaptığını bildiğimiz bir şey, bir şifacı ve kederi anlayan bir kişi olarak hizmet etmektir," dedi. "Önce kendimizi kurbanlara ve ailelerine odaklamalıyız ve onlara bakıldıklarından emin olmamız gerektiğini anlayan bir kişi. Topluluğumuzun umduğu şey de bu. Ve oradan da çözümler hakkında konuşuyoruz."

Şiddeti engellemeyi amaçlayan çok çeşitli çözüm önerileri var ve bunların çoğu Adalet Bakanlığı'nın oynayabileceği role odaklanıyor. Toplantılara aşina olan birçok kaynağa göre, Başsavcı Merrick Garland ve diğer Adalet Bakanlığı yetkilileri, bu hafta birkaç toplantı da dahil olmak üzere Asya ve Pasifik Adalı gruplarının liderleriyle bir araya geliyor.

Asya Pasifik Amerikalıları Ulusal Konseyi'nin ulusal direktörü Gregg Orton, Biden bütçesini açıkladığında, toplulukları dahil etmek için tasarlanan Adalet Bakanlığı'ndaki programlar için finansmanı önemli ölçüde artırması gerektiğini söyledi.

Orton, "İstediğimiz kadar dinleme seansı yapabiliriz ve bir departmanın kendilerini bu tür bir katılım için uygun hale getirmesi harika bir şey," dedi Orton. "Ama gerçekten, sahadaki insanlara ulaşana ve sadece topluluk organizatörlerini değil, toplulukların kendilerini de destekleyene kadar, çok fazla ilerleme kaydedildiğini görmek zor."

Liderlerin artan fondan yararlanabileceğini söylediği alanlardan biri, 1964 Sivil Haklar Yasası'nın bir parçası olarak kurulan Adalet Bakanlığı Halkla İlişkiler Servisi'dir.

Irksal veya diğer gerilimlerle uğraşan topluluklara, çatışmaları çözmeye yardımcı olmak için profesyonel arabulucular ve diğer hizmetler sağlar. Geçmişte, Toplum İlişkileri Servisi, Michael Brown'ın polis tarafından öldürülmesi veya 1992 LA isyanlarının ardından, Beyaz polis memurlarının Siyah sürücünün dövülmesiyle beraat etmesinden sonra, Mo Ferguson'daki 2014 protestoları gibi anlarda yanıt verdi. Rodney King.

Yang, "Görevleri toplumla etkileşimde bulunmaktır ve kanun yaptırımı yoluyla değil, savcılık veya cezai yollarla değil," dedi. "Aksine, işleri topluluk üyeleriyle buluşmaya gitmek ve aynı zamanda farklı topluluk üyelerini bir araya getirmek için bir köprü görevi görmektir."

Adalet Bakanlığı sözcüsü, Halkla İlişkiler Servisi'nin, pandeminin başlangıcından bu yana, nefret suçlarına müdahale etmek ve bunları önlemek için en iyi uygulamaları paylaşmak, insanları hükümet kaynaklarına bağlamak ve yerel topluluk tarafından belirlenen çözümlerin uygulanmasına yardımcı olmak dahil olmak üzere AAPI topluluklarını desteklediğini söyledi. gruplar.

"İyi veriler, iyi bir politika oluşturmayı sağlar"

Meclis milletvekilleri, Capitol Hill'de bu hafta Asya karşıtı ayrımcılık ve şiddet üzerine birkaç on yıldan sonra ilk kez bir duruşma düzenlediler.

Demokratik milletvekilleri, kolluk kuvvetlerinin Asyalı Amerikalılara yönelik nefret suçlarına tepkisini güçlendirmek için yasaları yeniden yürürlüğe koyuyor. Tasarı, diğer şeylerin yanı sıra, federal, eyalet veya yerel kolluk kuvvetlerine bildirilen nefret suçlarının incelemelerini hızlandırmak için bir Adalet Bakanlığı görevlisini atayacak. Tasarının House sponsoru, New York'tan Demokratik Temsilci Grace Meng, NPR'den All Things Consuted'a , hedefin "topluluğumuz için gerçekten daha fazla eğitim ve erişilebilir kaynaklar" olduğunu söyledi.

Gürcistan'a gitmeden önce Biden, Kongre'yi yasayı geçirmeye çağıran bir bildiri yayınladı ve "ülkemizdeki her insanın hayatlarını güvenlik, haysiyet ve saygı içinde yaşamayı hak ettiğini" kaydetti.

Meng ve diğer Asyalı Amerikalı liderler, ırksal olarak güdülenmiş şiddet vakalarının iyi veri izleme vakalarının mevcudiyeti hakkında sorular da gündeme getirdiler. AAPI Nefretini Durdur grubu, geçtiğimiz Mart ayında ABD'de Asyalı Amerikalılara ve Pasifik Adalılarına yönelik nefret ve taciz olayları hakkında veri toplamaya başladı. Ölümcül silahlı saldırıların olduğu gün yayınlanan bir raporda, grup, Mart 2020 ortası ile bu yılın Şubat ayı sonu arasında yaklaşık 3.800 bu tür olay yaşandığını söyledi.

18 Mart'ta Minneapolis'te düzenlenen son Asya karşıtı suça karşı düzenlenen "Asya Dayanışma Yürüyüşü" mitinginde bir kişi bir işaret tutuyor. Kerem Yücel / AFP, Getty Images'tan gizli resim yazısı

başlığı değiştir

Getty Images aracılığıyla Kerem Yücel / AFP

18 Mart'ta Minneapolis'te düzenlenen son Asya karşıtı suça karşı düzenlenen "Asya Dayanışma Yürüyüşü" mitinginde bir kişi bir işaret tutuyor.

Getty Images aracılığıyla Kerem Yücel / AFP

"Anketimizi yanıtlayanların sitemize gelmelerinin birincil nedeninin 'Ben de' kaydetmek olduğunu ve 'Bu benim başıma geldi, bu yaşlı ebeveynlerimin başına geldi. Stop AAPI Hate'in kurucu ortağı Choi, yürümeye başlayan çocuğumla birlikte yürüyorlardı, "dedi. "Kolektif bir sesin parçası olmak istediler."

Yine de, bu rakamlar kendi kendine rapor edilmiş ve anekdottur ve bazı AAPI liderleri, nihayetinde ülkedeki nefret suçlarını bildirme altyapısının elden geçirilmesi gerektiğini söylüyor.

Orton, "İyi veriler, iyi bir politika oluşturmayı sağlar," dedi. "Hükümetin, korumaya çalıştıkları toplulukları gerçekten anlamadıkları takdirde, program tasarımı ve programların uygulanmasıyla ilgili kararlar vermesini bekleyemeyiz."

Biden'ın Ocak ayında Asya kökenli Amerikalılara karşı ırkçılık ve yabancı düşmanlığıyla mücadele konusundaki muhtırası , başsavcıya "veri toplama ve nefret olaylarıyla ilgili kamuya açık raporları genişletme" emri veriyor.

Demokratik milletvekilleri, nefret suçu raporlamasını iyileştirecek, mağdurlar için kaynakları genişletecek ve nefret söylemi ve saldırılarla mücadele eden federal yasaları güçlendirecek Nefret Yasağı Yasasını yeniden uygulamaya koymayı planlıyorlar.

"Bize bir puan verin"

Asya Amerika Federasyonu icra direktörü Jo-Ann Yoo, suç mağdurlarının veya tanıklarının yasal sistemde gezinmek için kültürel açıdan yetkin yardım almalarının da önemli olduğunu söyledi.

Yoo, "Örneğin bazı Asyalı yaşlılar bir sorunun nasıl çerçevelendirildiğini veya kolluk kuvvetlerinin bir soru sorma şeklini anlayamayabilir. Nasıl ulaşacağımız çok farklı yapılmalıdır," dedi. "Kanun ve Düzen konusunda gördüğümüz gibi değil. Çok ince ayrıntılandırılmış olması gerekiyor, bu nedenle DOJ'da çalışan, bize benzeyen, dilimizi konuşan, kültürümüzü anlayan ve hepsiyle etkileşim kurabilen insanlara ihtiyacımız var. bu araçlar. "

Adalet Bakanlığı, nefret suçları kaynakları web sitesini ve raporlama portalını Çince, Vietnamca, Japonca ve Arapça dahil olmak üzere daha fazla dile çevirdi.

Shekar Narasimhan'a göre, Asya karşıtı taciz ve şiddete yanıt verme konusundaki aciliyet, Biden yönetiminin ulusun çeşitliliğini yansıtmasının neden kritik olduğuna inandığının altını çiziyor. AAPI Zafer Fonu başkanı Narasimhan, Biden kabinesinde daha fazla Asya temsiline duyulan ihtiyacı gündeme getiriyor ve Adalet Bakanlığı'nın özellikle bu konulara odaklanan bir yetkili belirlemesini istiyor.

Narasimhan, "Bize bir puan verin, böylece her ay brifing yapabiliriz. O kişi bizimle öğrendikleri, neler olup bittiği ve bazı sorular hakkında konuşabilir," dedi Narasimhan. "Ve diğer topluluklardan dinlenmeyen insanları bir araya getireceğiz."

Adalet Bakanlığı bu konularda önemli bir kişi belirlemedi. Ancak bir departman sözcüsü, AAPI milletvekilleri ve liderleriyle planlanan daha fazla toplantı olduğunu söyledi.

Narasimhan, son olayların Senato'nun, Biden'in Adalet Bakanlığı'nın üçüncü en yüksek görevinde görev yapmak üzere seçtiği sivil haklar avukatı Vanita Gupta'yı onaylama ihtiyacının altını çizdiğini söyledi.

"Kaynaklara erişimi olan çok üst düzey bir kişiye ihtiyacınız var," dedi. "Bunu yarın sabah ele almaya başlamak için bilgi birikimi, çalışma ve duyarlılıkla geliyor."