Atlanta bölgesi kaplıcalarında 8 kişi öldürüldü, bir şüpheli gözaltında – CBS News

Atlanta bölgesindeki üç kaplıcada Salı günü yapılan silahlı çatışmalarda sekiz kişi hayatını kaybetti. Saldırılardan biriyle ilgili olarak bir şüpheli gözaltına alındı ve Atlanta polisi, diğer iki vurulma olayında da kendisinin "son derece muhtemel" olduğunu söyledi.

Cherokee İlçesi Şerif'in ofisine göre, akşam 5 civarında, Cherokee İlçesindeki Young's Asian Massage'da bir çekimde ikisi hastaneye kaldırıldıktan sonra ölen dört kişiyi öldürdü. Beşinci bir kurban yaralandı ve ayrıca bir hastaneye nakledildi.

Daha sonra, Atlanta'daki Piedmont Yolu üzerindeki Gold Spa'da üç kişi vurularak öldürüldü. Memurlar olay yerine cevap verirken, Aromatherapy Spa'da sokağın karşısındaki bir ateş için başka bir çağrı aldılar ve burada vurulan ve öldürülen başka bir kişi buldular.

atlanta-alan-çekimler-07.png
Atlanta, Georgia'daki Gold Spa. CBS üyesi WGCL-TV

Atlanta Polis Şefi Rodney Bryant, Piedmont Yolu'ndaki silahlı çatışmalardaki dört kurbanın da kadın olduğunu ve "Asyalı göründüğünü" söyledi.

Güney Kore Dışişleri Bakanlığı, CBS News'e, sekiz kurbandan en az dördünün Kore kökenli olduğunu doğruladı.

Cherokee İlçe Polisi, Woodstock'tan 21 yaşındaki Robert Aaron Long'u Young'ın Asya Masajı saldırısında şüpheli olarak tanımladı. Long, Salı gecesi Georgia, Crisp County'de gözaltına alındı.

Crisp County Şerif'in ofisine göre, Georgia Eyalet Devriyesi askerlerinin "aracın kontrolden çıkmasına neden olan" bir PIT manevrası yaptıktan sonra, saat 20:30 civarında olaysız bir şekilde gözaltına alındı.

Atlanta polisi Salı gecesi yaptığı açıklamada, "Video Entegrasyon Merkezimizden gelen video görüntüleri, Cherokee İlçesi şüphelinin aracını Piedmont Yolu çekimlerimizin olduğu zaman bölgeye yerleştiriyor. Şüphelimizin gözaltında olan Cherokee County ile aynı olması muhtemeldir. "

FBI soruşturmaya yardım ediyor.

Beyaz Saray basın sekreteri Jen Psaki, "Başkan, Atlanta'daki korkunç cinayetler hakkında bir gecede bilgilendirildi. Beyaz Saray yetkilileri, Belediye Başkanı'nın ofisi ile temas halindeydi ve FBI ile iletişim halinde kalacak" şeklinde bir açıklama yaptı.

Tokyo'da bulunan Dışişleri Bakanı Antony Blinken, gazetecilere başsağlığı dileyerek, "Amerika'da veya hiçbir yerde yeri olmayan bu şiddetten dehşete düşüyoruz. … Amerikalı dostlarımızın hakkı için ayağa kalkacağız, Koreli Amerikalılar, güvende olmalı, onurlu muamele görmeli. "

Georgia Valisi Brian Kemp Twitter'da "bir şüpheliyi hemen yakaladıkları için" kolluk kuvvetlerine teşekkür etti ve "Tüm ailemiz bu korkunç şiddet eylemlerinin kurbanları için dua ediyor" dedi.

Senatör Raphael Warnock tweet attı, "Bu gece Atlanta'da sekiz can alan trajik şiddetten sonra kalbim kırıldı. Nefretin ölümcül olduğunu bir kez daha görüyoruz. Kurbanların aileleri için ve toplum için barış için dua ediyorum."

Robert Aaron Long
Robert Aaron Long bir rezervasyon fotoğrafında görüldü. Crisp County Şerif Ofisi

New York Polis Departmanı, Salı günkü silahlı saldırılara yanıt olarak NYPD'nin Kritik Müdahale Komutanlığı'nın New York City'deki Asya topluluklarına "çok sayıda ihtiyat nedeniyle" konuşlandırıldığını söyledi.

"Bugün Atlanta'da çok sayıda Asyalı Amerikalı kadının öldürüldüğü bildirilemez bir trajedidir – her şeyden önce kurbanların aileleri için, ama aynı zamanda boyunca yüksek düzeyde ırkçı saldırılardan sersemlemiş olan Asyalı Amerikan topluluğu için. Geçen yıl, "Salgın sırasında Asya karşıtı ayrımcılık konusunda farkındalık yaratmaya çalışan bir örgüt olan AAPI Nefretini Durdurun, Salı gecesi yaptığı açıklamada" dedi.

Örgüt, silahlı saldırıların "nefret tarafından motive edilip edilmediğinin" hâlâ belirsiz olduğunu kaydetti, ancak "Bu son saldırı, yalnızca Asya Amerikan toplumunun katlanmaya devam ettiği korku ve acıyı şiddetlendirecek" dedi.

CBS Haber Araştırma Birimi Kıdemli Yapımcısı Pat Milton bu rapora katkıda bulundu.