Derek Chauvin cinayet davasında 27 milyon dolarlık uzlaşmanın duruşması üzerine 2 jüri üyesi görevden alındı; 7 kaldı – Minneapolis Star Tribune

Yaygın tanıtımın etkisi, Çarşamba günü işten atılan Minneapolis polis memuru Derek Chauvin'in cinayet davasında, şehrin George Floyd'un hayatta kalanlarına 27 milyon dolar ödemeyi kabul ettiği duyurusunun ortasında iki jüri üyesinin görevden alınmasıyla yeniden odak noktası oldu.

Hennepin İlçe Bölge Yargıcı Peter Cahill, geçen hafta federal bir dava çözümüne ulaşıldığını duyduklarını söyleyen iki kişiyi görevden aldıktan ve bunun Chauvin'e kursta masum sayılması için anayasal hakkını güvence altına alma yeteneklerini etkilediğini kabul ettikten sonra toplam jüri üyesi sayısı yediye düştü. duruşmanın.

Cahill, sorgulamadan önce, gazetecileri mahkeme salonundaki notlarda ve bilgisayarlarda yazılanların yanı sıra 18. kattaki güvenlik bilgileriyle ilgili haber yapmamaları konusunda uyararak duruşmaya başladı. Bunu "son derece sorumsuz" olarak nitelendirdi ve bu açıklamaların devam etmesi halinde yaptırımlar olacağını söyledi.

Görevden alınan jüri üyelerinden biri 20'li yaşlarındaki İspanyol bir adamdı ve yerleşimle ilgili haberlerin "benim zaten sahip olduğum fikirleri doğruladığını … Sanırım tarafsız olmanın zor olacağını" söyledi.

İhraç edilen ikinci jüri üyesi, 30'lu yaşlarında beyaz bir adam, yerleşim yerinin büyüklüğü karşısında şaşkına döndüğünü söyledi. Adam, "Minneapolis şehrinin bir şeylerin ters gittiğini hissettiği bir mesaj gönderdi," dedi. "Bu etiket fiyatı beni şok etti. Beni biraz etkiledi, evet."

Yalnızca yargıç tarafından sorgulanan diğer jüri üyeleri, anlaşmanın farkında değillerdi veya bunun fikirlerini etkilemeyeceğini söylediler.

Geriye kalan bir kadın jüri üyesi Cahill'e, "Bu soruyu çok düşünüyordum … Şehrin bu yerleşimi yapması şaşırtıcı değildi." Dedi.

Yargıç, 50'li yaşlarında kar amacı gütmeyen bir sağlık yöneticisi olan kadına, müzakereler sırasında ödemeyi gündeme getiren bir jüri arkadaşına nasıl tepki vereceğini sordu ve "Bunun tartıştığımız şeyle hiçbir ilgisi olmadığını söyleyebilirim. zaman. … Bu davanın bir parçası değil. "

Savcı Steve Schleicher, jüri üyelerinin olağandışı geri çağrılmasının ardından, kadının davayı önyargısız yargılama yeteneğini onayladığında kadının tarafında bazı tereddütler tespit ettiğine dikkat çekti.

Cahill, kadının jüri adayı olarak ilk ortaya çıkışına atıfta bulunarak, "Onunla kapsamlı sorgulamalardan geçtik, hatırlıyorum," dedi. "Adil ve tarafsız olabileceğine inanıyorum."

Çarşamba gün ortası itibariyle, canlı yayınlanan deneme ciddi bir şekilde başlamadan önce seçilecek yedi jüri üyesi daha olan panel, üç renkli ve dört beyaz kişiden oluşuyor. Daha spesifik olarak: 20'li yaşlarında bir çok ırklı kadın, 30'larında iki Siyah erkek, 50'li yaşlarında iki beyaz kadın, 20'li yaşlarında beyaz bir adam ve 30'larında bir beyaz adam.

Jüri üyeleri, müteahhit olarak görev yaptıktan sonra işsiz kalan bir adamdan başlayarak ve jüride olmanın iş aramasını nasıl durdurabileceğini belirterek, jüri üyelerinin sorgulama için tek tek gelmesiyle, duruşmalar normal temposuna yeniden kavuştu.

Ancak, beklentileri konusunda umutluydu. Floyd hakkında tarafsız bir görüşü ve Chauvin hakkında biraz olumsuz bir görüşü vardı çünkü "Bir adamın öldüğünü biliyordum, [Chauvin'in] işini kaybettiğini ve yargılandığını biliyordum."

Savunma avukatı Eric Nelson, tipik senaryosu boyunca ilerlerken, güvenilir bir şekilde ifade vermeye gelince, adamdan bir kolluk kuvvetini bir seyirciye tercih etme eğilimi gösterdi. Adam, "Yasa veya kanun yaptırımı ile ilgili bir konuysa, elbette," diye yanıt verdi.

Nelson daha sonra yargıçla sesli kayıtlardan kısaca görüştü ve daha sonra adamı jüri görevinden mazur gördü.

Öğlen molası, başka bir jüri üyesinden ihraç edildiğinde geldi, bu kişi kendisinin ve tanıdığı diğerlerinin de Siyah olanların Minneapolis polisinin elinde önyargı yaşadığını söyleyen bir adam. Buna rağmen, adam, savunmanın kanıtlar üzerinde adil bir hakem olup olamayacağına dair defalarca sorulan sorularına kesin güvence verdi.

"Ben, bir Siyah adam olarak, birçok Siyah adamın öldürüldüğünü görüyorsunuz ve hiç kimse bundan sorumlu tutulmuyor," dedi. "Ve nedenini merak ediyorsunuz. Nedenini bilmek için mahkemede olacağım."

Daha önce Chauvin'in Floyd'u kaldırıma 9 dakikadan fazla tutturduğu E. 38. Cadde ile S. Chicago Bulvarı'nın kesişme noktasında yaşayan adam, olayın gidişatı "üzücü" dedi.

"Polisin ellerinde öldürülen başka bir Siyah adam" dedi. "Öfke olduğu noktaya geldin, [ama] oturup tüm bilgileri değerlendirmelisin. Benim fikrim gerçekten önemli değil. Bu, hakimin ve sizlerin [avukatlar] benden ne yapmamı istediği ile ilgili bir mesele. "

Nelson, adamın Chauvin'in beraat ettiğini düşünebileceğini sordu. "Kanıt oradaysa, evet efendim, bunu görebilirim."

Başka bir zorlayıcı grev kullanmaya zorlanmadan önce Nelson, Jüri adayının Floyd'un "öldürüldüğüne" atıfta bulunması ve polisin "bölgede bizi düşmanlaştıracağını" söylemesi de dahil olmak üzere Minneapolis memurlarıyla yaşadığı deneyimlerle ilgili birkaç yorum nedeniyle Cahill'in adamı görevden almasını istedi. 38. ve Chicago yakınlarında yaşarken "bir başkası tozu ısırır" oyununu oynadı.

Schleicher, "Gerçek yaşam deneyimini yansıtan muhtemel jüri üyesinin herhangi bir gerçek önyargıyı yansıttığını sanmıyorum. Sanırım her gün gördüğü gibi kendi gerçekliğini yansıtıyor" diyerek önergeye karşı çıktı.

Cahill, kürsünün adamı kaldırması talebini reddetti. Yargıç, Floyd'un ölümünün topluma jüri üyesi olarak vereceği kararları neden açıkladığını öğrenen adamın iç gözlemine inandığını söyledi.

"Bu jüri üyesini dinlerken güvendiğim şey, 'Bu başka bir Siyah adam öldürüldü' ifadesini duymaktı, ancak o adil ve tarafsız olabilir ve bundan çıkaracağı şey, insanlara nedenini söyleyebilmesidir."

Jüri seçimi yedide ve yedide daha ihtiyaç duyulduğunda, Nelson şu anda 12 grev kullandı ve kalan üçü kaldı.

Çarşamba günü öğleden sonra, davayla ilgili tanıtımın etkisi bir başka jüri adayı daha battı. Bu adam için, Chauvin'in Floyd'u tutukladığını gösteren, defalarca – tamamen ya da kısmen – izlediğini söylediği viral videoydu.

Adamın mahkemede konuşmadan önce sunduğu jüri üyeliği anketinde, adam Floyd'un sarhoş olduğunu ve tutuklanmadan önce sahte para kullandığını belirtti, "ancak bunlar sizin ölümünüze yol açmaması gereken eylemler değil. … Bunun birçok yolu vardır. farklı şekilde ele alındı. "

Floyd'un ölümünden sonra ayaklanma sırasında saldırıya uğrayan Üçüncü Bölge karargahının yakınında Minneapolis'te yaşayan adam Chauvin'e bir masumiyet varsayımı vermenin benim için zor olacağını kabul etti ve gördüğüm her şeyi sildi görüldü.".

Anlaşmanın duyurusuyla bağlantılı olarak Nelson, Salı günü Cahill'in önüne birkaç talepte bulundu. Yargıç, iki hususu dikkate alacağını söyledi: avukatların çözüm bağlamında stratejilerini yeniden değerlendirmek için zamanları olabilmesi için davayı ertelemek; davayı, davayla ilgili tanıtımın etkisinin hiç olmadığı kadar farklı bir Minnesota şehrine taşımak.

Cahill, jüriyi müzakereler sırasında olduğundan daha erken tutuklamayı ve savunmaya sözde jüri üyelerini görevden almak için daha fazla grev hakkı vermeyi reddetti.

Yargıç Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Cuma gününü erteleme ve yer değişikliği konusunda karar vereceğini söyledi.

Anlaşmanın haberi Salı günü mahkemenin herhangi bir ek jüri üyesine yer verme kabiliyetinde rol oynadı. Ayrıca, jüri seçiminin ilk altı günü boyunca olduğu gibi, Salı günü sorgulanan olası jüri üyelerinden bazıları, Floyd'un Chauvin'in dizinin altında tutulmasının viral videosunu görmelerinin, sanıklara karşı adil ve tarafsız olabileceklerine söz vermelerini engellediğini söyledi.

Ayrıca Cahill'in bu haftaki bir karar için plakasında, Floyd'un Minneapolis'teki Mayıs 2019 tutuklamasına ilişkin ayrıntılara izin verip vermemesi de yer alıyor. Cahill daha önce tutuklama hakkında ifade vermeyi reddetmiş, ancak Salı günü savunmanın argümanlarını dinledikten sonra kapıyı açmıştı. Yargıç, bu hukuki mesele hakkında Perşembe günü karar vereceğini söyledi.

Floyd, Mayıs 2019'da ve yine öldüğü gün olan 25 Mayıs 2020'de polisle karşılaştığı sırada uyuşturucu yuttu. Polisin kamera videosunda çekilen önceki olayda, uyuşturucular "hipertansif bir acil duruma" ve 46 yaşındaki Floyd'un hastaneye kaldırılmasına yol açtı.

Daha önceki tutuklamadan elde edilen kanıtlara göre Nelson, bir sağlık görevlisinin Floyd'u kan basıncının aşırı derecede yüksek olduğu ve sakinleşmezse kalp krizi veya felç riski altında olduğu konusunda uyardığını söyledi. Floyd'un ölümünün nedeni duruşmada temel bir mesele olacak.

Jüri seçimi boyunca ırk ilişkileri tutarlı bir şekilde ortaya çıktı. Chauvin beyaz ve Floyd Siyahtı. Pek çok potansiyel jüri, polisin ve adalet sisteminin bu ülkede Siyahlara karşı beyazlara nasıl davrandığı konusunda sorgulandı. Ayrıca onlara Black Lives Matter hareketi ve kanun yaptırımı için desteği ifade etmenin bir yolu olan Blue Lives Matter terimi hakkındaki görüşleri de soruldu.

Çarşamba gününe kadar savunma, avukatların olası jüri üyelerini açıklama yapmadan görevden almak için kullanabilecekleri 15 grevden 11'ini kullandı. Savcılar dokuz kesin grevden beşini kullandılar.

Chauvin, ikinci derece cinayet, üçüncü derece cinayet ve adam öldürme ile suçlanıyor.

Floyd'un 2020 tutuklanmasına yardım eden diğer üç polis memuru – J.Alexander Kueng, Thomas Lane ve Tou Thao – cinayet ve adam öldürmeye yardım ve yataklık suçundan Ağustos ayında yargılanacak.

Paul Walsh • 612-673-4482